رئیسی: مردم اوکراین قربانی سیاست‌های آمریکا شده‌اند

۱۴۰۰/۱۲/۱۶

ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری ایران در تازه‌ترین واکنش به حمله روسیه علیه اوکراین، خواهان پایان یافتن جنگ شد و گفت: «هرروز که جنگ زودتر پایان یابد، به‌نفع ملت‌هاست و از خطرات، آسیب‌ها و مشکلات مردم کم می‌شود.»

رئیسی شامگاه یکشنبه ۱۵ اسفند در جلسه هیات دولت بدون اشاره به نقش روسیه به عنوان عامل بروز جنگ اوکراین گفت: «مردم اوکراین مانند مردم افغانستان، یمن و عراق قربانی سیاست‌های شیطانی آمریکا شده‌اند.»

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی هم در سخنرانی روز ۱۲ اسفند خود بدون اشاره مستقیم به حمله روسیه به اوکراین، دلیل بحران اوکراین را «سیاست آمریکا و غرب» دانست اما در عین حال گفت که طرفدار «توقف جنگ» است.

جمهوری اسلامی ایران روز یازده اسفند به قطعنامه مصوب مجمع عمومی سازمان ملل در محکومیت حمله روسیه به اوکراین رای ممتنع داد.

مجید تخت روانچی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل در سخنرانی خود درباره دلیل رای ممتنع ایران به قطعنامه مجمع عمومی علیه حمله روسیه به اوکراین گفته بود معتقدیم قطعنامه ارائه شده «فاقد عنصر بی‌طرفی و مکانیزم‌ها واقع‌بینانه» برای حل بحران اوکراین است.

ابراهیم رئیسی در نخستین روز شروع جنگ در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین با حمایت از موضع روسیه گفت: «گسترش ناتو تهدیدی جدی علیه ثبات و امنیت کشورهای مستقل در مناطق مختلف است.» او همچنین گفته بود: «امیدوارم آنچه اتفاق می‌افتد به نفع ملت‌ها و منطقه تمام شود.»

تریبون‌های حکومتی هم از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین عمدتا با حمایت از موضع مسکو، دولت اوکراین را به دلیل حمایت شدن‌اش از آمریکا محکوم می‌کنند.

حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان و تعدادی از نمایندگان مجلس ضمن حمایت از حمله روسیه و همچنین تلاش این کشور برای تغییر دولت اوکراین، شرایط امروز این کشور را ناشی از اعتماد به آمریکا دانسته‌اند.

سیاست‌های مقامات و رسانه‌های دولتی در حمایت از حمله روسیه به اوکراین اعتراضاتی را به دنبال داشته و از جمله علی مطهری، نماینده سابق مجلس، در واکنش به این گزارش‌ها نوشت که صداوسیما اخبار حمله به اوکراین را مانند «یکی از مستعمرات روسیه» گزارش می‌کند.

شامگاه شنبه هفتم اسفند نیز گروهی از شهروندان در تهران با هدف حمایت از اوکراین مقابل سفارت این کشور در تهران تجمع کردند و علیه رییس‌جمهوری روسیه شعار دادند.

خلاصه خبرها
مستند - راز موفقیت الکس فرگوسن
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید