گرد و خاک در خوزستان به دلیل ورود ریزگردها؛۷۰۳ مرگ در اهواز در سال گذشته به دلیل ذرات معلق

۱۴۰۰/۱۲/۱۳

همزمان با گزارش‌ها درباره ورود ریزگردها به استان‌های جنوبی و غربی ایران از عراق، یک مقام پزشکی از ۷۰۳ مرگ منتسب به ذرات معلق در اهواز در سال ۱۳۹۹ خبر داد.

علی تابع‌الحجه، رییس اداره هواشناسی آبادان گفت که دید افقی در آبادان و خرمشهر در روز جمعه به ۱۰۰ متر کاهش یافت. او منشاء گردوغبار را کشورهای سوریه، اردن و عراق ذکر کرد و گفت که سرعت باد در آبادان ۴۵ کیلومتر بر ساعت است.

همچنین به گفته علی فتحی زاده، رییس اداره محیط زیست آبادان، میزان گردوخاک در این شهر به ۶ هزار و ۸۳۱ میکروگرم بر مترمکعب رسید که بیش از ۴۵ برابر میزان استاندارد است.

در همین حال محمد اصغری، معاون سازمان هواشناسی، گفت که توده گردوخاک که از عراق وارد کشور شده بود از اواخر وقت امروز به تدریج تضعیف می‌شود.

در دهه ۹۰ استان‌های جنوب و جنوب غربی و استان سیستان و بلوچستان در شرق ایران درگیر بحران ریزگردها بوده‌اند.

در همین حال عباس شاهسونی، گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، گفت که سال گذشته در اهواز ۷۰۳ مرگ منتسب به ذرات معلق غیر مجاز وجود داشته است.

به گفته شاهسونی، ۹ مرگ به دلیل بیماری مزمن انسداد ریه، ۱۱ مرگ به دلیل سرطان ریه، ۳۷۷ مرگ به دلیل بیماری‌های ایسکمیک قلبی و ۶۳ مرگ به علت سکته مغزی منتسب به ذرات  ۲/۵ میکرون گزارش شده است.

او گفت که ۱۷ درصد مرگ‌های ایسکمیک قلبی، ۱۹ درصد سکته‌های مغزی و ۱۷ درصد سرطان‌های ریه مربوط به ذرات معلق با اندازه  ۲/۵ میکرون بوده است.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
سرانجام، قانون

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید