اختصاصی: ایران خواستار مداخله غرب برای مختومه شدن پرونده سایت‌های حاوی ذرات اورانیوم شد

۱۴۰۰/۱۲/۱۱

طبق اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، مقامات جمهوری اسلامی خواستار مداخله کشورهای غربی برای مختومه شدن پرونده سایت‌هایی شدند که ذرات اورانیوم در آنها یافت شده است.

به گفته منابع نزدیک به مذاکرات وین، مقام‌های جمهوری اسلامی از مذاکره‌کنندگان غربی خواسته‌اند از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بخواهند موضوع چند سایت که در آنها اورانیوم با منشا فعالیت انسانی پیدا شده، مختومه اعلام کند.

بر اساس این گزارش، طرف‌های غربی به تیم ایران گوشزد کرده‌اند که آژانس نهادی مستقل است و آنها نمی‌توانند در اموری که تضمین‌کننده عدم اشاعه اتمی است مداخله کنند.

در همین حال استفانی القاق، مذاکره کننده ارشد بریتانیا، در توییتر نوشت که موضوع پادمان‌ها از برجام جداست و هر اقدامی که تهدیدکننده آن باشد از سوی کشورهای اروپایی و شرکای آنها محکوم است.

ایران اینترنشنال روز شنبه هفتم اسفند در خبری اختصاصی اعلام کرده بود که مقام‌های جمهوری اسلامی خواستار لغو همه تحریم‌ها، ارائه ضمانت‌های معتبر و مختومه شدن پرونده اماکن هسته‌ای اعلام نشده به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده‌اند.

یک روز پس از این گزارش نیز سخنگوی وزارت خارجه ایران خواستار مختومه شدن پرونده اماکن هسته‌ای اعلام نشده به آژانس شد و احمد علی‌بیگی، نماینده مجلس، به نقل از رییس مجلس، دادن تضمین اقتصادی را یکی از خواسته‌های ایران ذکر کرد.

در حالی ایران خواستار لغو تحریم‌ها شده که پیش از این رویترز روز ۲۸ بهمن اعلام کرده بود بر اساس پیش‌نویس توافق احتمالی، آمریکا به جای لغو مستقیم تحریم فروش نفت ایران، معافیت‌هایی را برای فروش نفت ایران صادر می‌کند.

سایت نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران هم روز سه شنبه در گزارشی نوشت «عدم ارائه تضمین قابل اتکاء» و «باز کردن پرونده‌های سیاسی پادمانی» است از جمله موضوعاتی به حساب می‌آیند که مقامات غربی به دنبال تثبیت آن در روند مذاکرات هستند.

پیش از این اینترنشنال همچنین خبر داده بود که جمهوری اسلامی خواستار خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا و لغو تحریم‌های دفتر و نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی شده است.

روز چهارشنبه و همزمان با ادامه مذاکرات وین، جلسه علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، با تعدادی از نمایندگان مجلس برگزار شد.

شمخانی در این دیدار گفت: « تجربیات تلخ ناشی از بدعهدی آمریکا و بی‌عملی اروپا، تامین الزامات شکل‌گیری توافقی قابل اتکاء، متوازن و پایدار را اجتناب‌ناپذیر کرده است.»

آن کلر لژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، روز دوشنبه تاکید کرده بود: «واقعا فوریت حیاتی برای پایان دادن به مذاکرات در این هفته وجود دارد.»

چهره‌ها - سوئیس
اخبار
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید