خامنه‌ای بدون اشاره به حمله روسیه، دلیل بحران اوکراین را سیاست آمریکا خواند

۱۴۰۰/۱۲/۱۰

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بدون اشاره مستقیم به حمله روسیه به اوکراین، دلیل بحران اوکراین را «سیاست آمریکا و غرب» دانست اما در عین حال گفت که طرفدار «توقف جنگ» است.

او روز سه‌شنبه دهم اسفند در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که دولت آمریکا «اساسا یک دولت بحران‌زیست» و تحت تاثیر «مافیاهای سیاسی اقتصادی و اسلحه» است.

خامنه‌ای دلیل بحران اوکراین را نیز «بحران‌سازی آمریکا» ذکر کرد و افزود: «آمریکا با ورود به مسائل داخلی و حرکت مخملی و کودتای رنگی علیه دولت‌ها اوکراین را به این نقطه کشاند.»

رهبر جمهوری اسلامی اضافه کرد: «ما طرفدار توقف جنگ هستیم، اما علاج هر بحرانی وقتی ممکن است که ریشه آن شناخته شود و ریشه این بحران نیز سیاست آمریکا و غرب است.»

او در عین حال در این سخنرانی نامی از روسیه نبرد و هیچ اشاره‌ مستقیمی به حمله این کشور به اوکراین نکرد.

در اولین روز حمله روسیه به اوکراین نیز ابراهیم رئیسی در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین عملا از این حمله حمایت کرد و گفت: «گسترش ناتو تهدیدی جدی علیه ثبات و امنیت کشورهای مستقل در مناطق مختلف است.»

حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان و تعدادی از نمایندگان مجلس ضمن حمایت از حمله روسیه و همچنین تلاش این کشور برای تغییر دولت اوکراین، شرایط امروز این کشور را ناشی از اعتماد به آمریکا دانسته‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی در موضوع «عبرت» از بحران اوکراین همچنین خطاب به جریان‌های سیاسی در داخل ایران گفت که اعتماد به آمریکا اشتباه است. خامنه‌ای در سخنان خود هیچ اشاره‌ای به موضوع مذاکرات احیای برجام در وین نکرد.

ایران اینترنشنال روز شنبه هفتم اسفند به نقل از منبعی در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی خبر داده بود که جمعه ششم اسفند جلسه شورای عالی امنیت ملی درباره مذاکرات وین با حضورخامنه‌ای برگزار شده اما به نتیجه نرسیده است.

خامنه‌ای همچنین گفت: «مردم در اوکراین وارد میدان نشدند چون دولت را قبول نداشتند.»

سیاست‌های مقامات و رسانه‌های دولتی در حمایت از حمله روسیه به اوکراین اعتراضاتی را به دنبال داشته و از جمله علی مطهری، نماینده سابق مجلس، در واکنش به این گزارش‌ها نوشت که صداوسیما اخبار حمله به اوکراین را مانند «یکی از مستعمرات روسیه» گزارش می‌کند.

شامگاه شنبه هفتم اسفند نیز گروهی از شهروندان در تهران با هدف حمایت از اوکراین مقابل سفارت این کشور در تهران تجمع کردند و علیه رییس‌جمهوری روسیه شعار دادند.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
مستند - دنیس هاپر، سوار بی‌قرار
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید