داده‌های رهگیری نفتکش‌ها: خرید نفت چین از ایران از زمان برجام بیشتر شد

۱۴۰۰/۱۲/۱۰

طبق داده‌های رهگیری نفتکش‌ها، خرید نفت چین از ایران در ماه‌های اخیر به سطح بسیار بالایی رسیده و از اوج خود در سال ۲۰۱۷ که تجارت مشمول تحریم‌های آمریکا نبود، فراتر رفته است.

خبرگزاری رویترز بر اساس گزارش‌های ردیابی نفتکش‌ها نوشت که واردات چین در ماه ابتدایی سال جاری میلادی از ۷۰۰ هزار بشکه در روز فراتر رفت. بیشترین میزان خرید نفت چین از ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی و پیش از خروج آمریکا از برجام ۶۲۳ هزار بشکه بود.

یک ردیاب، واردات نفت ایران به چین را در ماه نوامبر تا دسامبر سال گذشته میلادی به طور متوسط ​​۷۸۰ هزار بشکه در روز برآورد کرد.

وزارت خارجه چین در پاسخ به خبرگزاری رویترز درباره این گزارش‌ها اظهار نظر نکرده است.

رویترز همچنین نوشت که افزایش فروش نفت ایران در شرایط تحریم روسیه باعث کاهش قیمت جهانی نفت خواهد شد.

پیش از این نیز خبرگزاری بلومبرگ گزارش داده بود که چین در سال ۲۰۲۱، خرید نفت ارزان از کشورهای تحت تحریم آمریکا یعنی ایران و ونزوئلا را نسبت به سال قبل دو برابر کرده است.

دولت جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا تاکنون در میانه مذاکرات احیای برجام هیچ فرد یا شرکت چینی را در این زمینه تحریم نکرده است.

با این حال، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت واشینگتن از خرید چین از ایران آگاه است و این موضوع را با پکن در میان گذاشته است.

او افزود: «چین یک شریک تجاری مهم برای ایران است، بنابراین گفت‌وگوهای ما با چین در مورد بهترین روش برای بازگشت متقابل به پایبندی به برجام، شامل بحث در مورد اجرای تحریم ها نیز می‌شود.»

همزمان، تاجران گفتند افزایش خرید نفت ایران توسط چین به معنای عرضه کمتر برای خریداران قبلی تهران مانند پالایشگاه‌های هندی و اروپایی در صورت رفع تحریم‌ها و اجازه به جمهوری اسلامی برای از سرگیری صادرات نفت است.

آنها همچنین گفتند که این بدان معناست که نفت ارزان ایران همچنان عرضه‌های رقبا از برزیل و غرب آفریقا را از میدان به در می‌کند.

روزنامه دولتی ایران هم پیشتر با اشاره به ارزان‌فروشی شدید نفت ایران از سوی جمهوری اسلامی، نوشته بود که تخفیف‌های تهران برای فروش نفت خود به خریداران خارجی، به‌گونه‌ای است که سودش بیشتر از ریسک تحریم‌های آمریکاست.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
مستند - نیروهای طبیعت
سرانجام، قانون

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید