ادامه تحریم‌های روسیه:تصمیم سوئیس برای مصادره اموال مقامات؛ واکنش اروپا درباره نفت و گاز

۱۴۰۰/۱۲/۹

در ادامه تحریم‌ها علیه روسیه، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار قطع وابستگی به نفت و گاز روسیه شد و فرانسه و سوئیس از مصادره اموال مقامات و وابستگان به دولت خبر دادند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه نهم اسفند اعلام کرد که تهاجم روسیه به اوکراین نشان می‌دهد وظیفه اتحادیه اروپا کاهش وابستگی به نفت و گاز روسیه و حرکت به سمت منابع تجدیدپذیر است.

او تاکید کرد که انتقال پول به سوئیس اکنون به الیگارش‌های روسیه کمکی نمی‌کند و این واقعا خبر خوبی است.

سوئیس در تحریم روسیه به اتحادیه اروپا پیوست و اعلام کرد که دارایی‌های مقامات و شرکت‌های تحریم‌شده را مسدود می کند. این کشور اعلام کرده که تحریم‌های مالی علیه ولادیمیر پوتین، میخائیل میشوستین، نخست وزیر و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه اجرا خواهد شد.

وزیر اقتصاد فرانسه نیز خبر داد که این کشور فهرستی از شخصیت‌های روسی وابسته به دولت برای مصادره اموال آنان تهیه کرده است.

بریتانیا هم گفت که بنادر این کشور به کشتی‌های دارای پرچم روسیه، ثبت روسیه یا در مالکیت یا تحت کنترل روسیه اجازه دسترسی نخواهند داد.

کرملین در واکنش اعلام کرد ولادیمیر پوتین پس از اعمال تحریم‌های گسترده علیه مسکو در گفت‌وگو با مقامات ارشد درباره اقتصاد، غرب را «امپراتوری دروغ» خوانده است.

روسیه همچنین در اقدامی تلافی‌جویانه پس از اعمال تحریم گسترده علیه بخش هوانوردی این کشور، خطوط هوایی ۳۶ کشور از جمله بریتانیا، آلمان، اسپانیا، ایتالیا و کانادا را از استفاده از حریم هوایی روسیه منع کرد.

به دلیل تحریم‌های هوایی علیه روسیه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، سفرش به ژنو را لغو کرد.

روز دوشنبه همچنین رییس جمهور فرانسه در تماس تلفنی با پوتین خواستار پایان دادن به حملات به غیرنظامیان، حفظ زیرساخت‌های غیرنظامی و حفظ دسترسی به جاده‌ها در اوکراین شد.

به گزارش کرملین، پوتین در پاسخ به مکرون راه حل بحران اوکراین را «بی‌طرفی و غیرنظامی سازی این کشور (عدم پیوستن به ناتو)» و به رسمیت شناخته شدن حاکمیت روسیه بر شبه‌جزیره کریمه اعلام کرد.

روز دوشنبه همچنین دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست اضطراری مجمع عمومی درباره حمله روسیه به اوکراین گفت که ایده درگیری اتمی غیرقابل تصور است.


پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید