ادامه گرفتاری ایرانیان در اوکراین؛ خلف وعده سفارت در انتقال دانشجویان

یکشنبه ۱۴۰۰/۱۲/۰۸

برخلاف وعده‌های پیشین مقام‌های جمهوری اسلامی، وزارت خارجه روز شنبه اعلام کرد امکان خارج کردن ایرانیان و دانشجویان مقیم پایتخت اوکراین که در پی حمله روسیه گرفتار شده‌اند، به‌علت وضعیت اضطراری در کی‌یف تا دوشنبه صبح وجود ندارد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز شنبه هفتم اسفندماه گفت دور کردن گروهی از ایرانیان و دانشجویان مقیم اوکراین از شهرهای پرخطر و اعزام آن‌ها به مرزهای غربی تمام تلاش‌های صورت گرفته توسط جمهوری اسلامی بوده است.

او افزود که به خاطر وضعیت اضطراری اعلام شده در کی‌یف امکان اعزام بقیه ایرانیان فراهم نبود و آن‌هایی که به سفارت مراجعه کردند در «مکانی امن» اسکان داده شدند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران ادعا کرد که تاکنون مشکلی درباره ایرانیان و دانشجویان مقیم اوکراین گزارش نشده و «نگرانی‌های پراکنده‌ای وجود داشته که سعی شده برطرف شود.»

اعتراض دانشجویان ایرانی به خلف وعده سفارت

این سخنان در حالی است که شماری از دانشجویان ایرانی با ارسال ویدیوهایی به ایران‌اینترنشنال از بدقولی‌های مقام‌های سفارت ایران در کی‌یف انتقاد کردند.

آن‌ها می‌گویند علیرغم آنکه قرار بود خودرویی برای آن‌ها ارسال شود، آن‌ها مجبور شدند پیاده خود را طی چندین ساعت به ایستگاه قطار برسانند تا بلکه با سفر به مرز اوکراین بتوانند به یکی از کشورهای همسایه سفر کنند.

به گفته یکی از دانشجویان، فقط کسانی که از قبل بلیت قطار خریداری کردند می‌توانند خود را به مرز برسانند و امکان خرید اینترنتی بلیت نیز برای آن‌ها وجود ندارد.

در حالی که گزارش‌های رسیده حاکی از گلایه دانشجویان از خلف وعده جمهوری اسلامی است، وزارت خارجه ایران اعلام کرد حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، طی تماس تلفنی با سفیر ایران در لهستان، آخرین وضعیت ایرانیان مقیم اوکراین را که به لهستان رسیده‌اند، جویا شده است.

امیرعبداللهیان طی این تماس گفت: «اقدامات لازم برای اسکان و تامین دیگر مایحتاج ایرانیان انجام شده و انتقال هوایی ایرانیان از ورشو به تهران در حال انجام است.»

خطیب‌زاده در آخرین اظهاراتش شمار دانشجویانی را که روز شنبه موفق شدند وارد لهستان شوند فقط ۳۰ نفر خواند.

پیشتر سفیر جمهوری اسلامی گفته بود شمار ایرانیان مقیم اوکراین ۴۲۰۰ نفر است.

شاهزاده رضا پهلوی: در خطر و سرگردانی رهایشان کرده‌اند

شاهزاده رضا پهلوی در واکنش به گزارش‌های منتشر شده از وضعیت ایرانیان مقیم اوکراین گفت: «جمهوری اسلامی، رژیمی که سرسپرده ناقضان حاکمیت ملی اوکراین است، صدها دانشجوی ایرانی را در این کشور، سرگردان و در خطر رها کرده.»

او از همسایگان اوکراین خواست موقتا به دانشجویان ایرانی پناه بدهند.

رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تعداد دانشجویان ایرانی در اوکراین را بیش از یک هزار و ۴۰۰ نفر اعلام کرده است.

او گفته بود که با هماهنگی‌های انجام شده بین وزارت علوم و وزارت امور خارجه، اقدامات لازم برای تامین امنیت و نیز خروج دانشجویان ایرانی حاضر در کشور اوکراین انجام شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.