ادامه واکنش‌ها به برخورد تحقیرآمیز با رئیسی در مسکو؛ روزنامه دولتی ایران: سفر رسمی نبود

۱۴۰۰/۱۱/۷

به دنبال انتشار فیلم خروج ابراهیم رئیسی از کاخ کرملین و بالا گرفتن انتقادها درباره برخورد تحقیرآمیز با او در مسکو، روزنامه دولتی ایران گزارش‌های منتشرشده را «جوسازی» خواند و نوشت که این سفر یک «سفر کاری» بوده است، نه یک سفر رسمی.

روزنامه دولتی ایران در مطلبی که روز پنجشنبه هفتم بهمن منتشر شد نوشت که سفر ابراهیم رئیسی به مسکو در قالب یک «سفر کاری» انجام شد اما روسیه برخی تشریفات سفر رسمی، نظیر استقبال و بدرقه در فرودگاه توسط یکی از مقامات عالی و نواختن سرود ملی، را نیز انجام داد.

با این حال شماری از رسانه‌ها، از جمله توییتر روزنامه شرق، تصویری را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد وبسایت ریاست جمهوری ایران یک روز پیش از سفر رئیسی تاکید کرده است او «به دعوت رسمی» پوتین به مسکو می‌رود.

روزنامه دولتی ایران از کسانی که به سفر رئیسی و «دستاوردهای آن» با عباراتی مانند «برخورد تحقیرآمیز»، «بی‌توجهی» یا «کم‌توجهی» پرداخته‌اند به شدت انتقاد کرد و از آن به عنوان «جوسازی مجازی» نام برد.

پیش از این محسن ماندگاری، سردبیر سابق روزنامه جام جم، در توییتر نوشته بود که روسیه حاضر به دعوت از رئیسی برای «سفر رسمی» به مسکو نشد و او را صرفا را برای «سفر کاری» دعوت کرد.

روز چهارشنبه انتشار فیلمی از ورود رئیسی به اتاق مذاکره با پوتین و همچنین خروج او از کاخ کرملین خبرساز شد و موضوع برخورد تحقیرآمیز روسیه با او در این سفر را بار دیگر مطرح کرد.

بر اساس این ویدئو که ابتدا آن را یک خبرنگار در روسیه منتشر کرد، مشخص شد که هنگام خروج رئیسی از کاخ کرملین نه پوتین و نه هیچ مقام ارشد روسیه او را بدرقه نکرد و سوار شدن او به خودرو نیز در پی ناهماهنگی عجیب صورت گرفت.

پیش از این نیز اقامه نماز رئیسی در کاخ کرملین، آدامس جویدن پوتین در نشست دوجانبه، تاکید رئیسی بر «در خدمت بودن»، و اشاره مقام‌های جمهوری اسلامی به قراردادهای اقتصادی بدون انتشار تصویری از آنها از جمله موضوعات خبرساز در سفر رئیسی به مسکو بود.

برخی رسانه‌ها و فعالان سیاسی برخورد روسیه با ابراهیم رئیسی در این سفر را تحقیرآمیز خوانده‌اند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رییس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، نیز چندی پیش گفته بود:«روسیه سعی می کند ایران را به عنوان یک محل برای حل چالش‌های خودش با آمریکا و کشورهای غربی حفظ کند.»

در مقابل محمد صادق خیاطیان، رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، در واکنش به انتقادات نوشت که «بررسی برخی واکنش‌ها و حاشیه‌ورزی‌ها» درباره این سفر « بیش از همه چیز، نیاز به نگاه ملی به موضوعات کلان کشور را یادآوری می‌کند.»

ابراهیم رئیسی پیش از سفر به مسکو نیز نشستی را با علی لاریجانی، سعید جلیلی و مقام‌های سابق وزارت خارجه برگزار کرد اما محمدجواد ظریف به این جلسه دعوت نشد و به نوشته روزنامه «شرق»، دلیل عدم دعوت از او احتمالا سخنان وی علیه روسیه در فایل صوتی افشا شده است.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
سرانجام، قانون

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید