معاون وزیر خارجه نروژ درباره مطالبات فعالان مدنی افغانستان با طالبان گفت‌وگو می‌کند

۱۴۰۰/۱۱/۵

هنریک تون معاون وزیر خارجه نروژ گفت که روز سه‌شنبه پنجم بهمن با مطالبات مشخص به دیدار هیات طالبان در اسلو می‌رود.

او اعلام کرد که بعد از ظهر روز دوشنبه در دیدارش با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان مجموعه‌ای از مطالبات مشخص دریافت کرد که قرار است در دیدار او با طالبان مطرح شود.

قرار است در دیدار وزیر خارجه نروژ، بحران انسانی در افغانستان هم مورد بحث قرار گیرد و در پایان روز سازمان‌های حقوق بشری نروژ با طالبان دیدار کنند.

در کنار بهبود وضعیت اقتصادی افغانستان و دسترسی این کشور به کمک‌های بشردوستانه، مساله حقوق بشر در صدر برنامه‌های دو طرف قرار دارد.

معاون وزیر خارجه نروژ در این‌باره گفت: «مسائل مهمی زیادی در ارتباط با حقوق اقلیت‌ها و زنان وجود دارد. ما در باره مدرسه‌ها زیاد صحبت کردیم، اما در باره آزادی اجتماعات، دسترسی به خدمات صحی و حق کار نیز صحبت می‌کنیم. مسائل مهمی است که برای بسیاری اعضای جامعه مدنی که در نشست اسلو شرکت کردند، مهم است.»

او افزود یکی از مطالبات مطرح شده حق آموزش برای دختران است و مکاتب دخترانه از کلاس هفتم به بالا در سال جدید باید بازگشایی شود.

خواست دیگری که مطرح شده این است که یک روند سیاسی جامع باید در افغانستان آغاز شود و یکی از پیشنهادها این است که این روند در یک «لوی جرگه» اتفاق بیفتد.

دیپلمات‌های نروژی و نمایندگان طالبان در باره سرنوشت دو زن افغان، زریابی پریانی و پروانه ابراهم‌خیل هم صحبت کردند. این دو زن معترض هفته گذشته پس از شرکت در اعتراضات خیابانی بازداشت شدند.

معاون وزیر خارجه نروژ درباره زنانی که در نشست اسلو شرکت کرده‌اند، گفت که آنها خطرات بزرگی را متقبل شده‌اند.

او گفت: «برخی از این زنان خشونت مستقیم علیه خانواده‌های‌شان را تجربه کرده‌اند. با این حال، آن‌ها از گفت‌وگو میان طالبان و دیپلمات‌های غربی حمایت کردند.»

قرار است طالبان نشست دوجانبه‎‌ای با تام وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان داشته باشد. وزیر خارجه نروژ گفت از آنجا که آمریکا بر بخش بزرگ از دارایی افغانستان کنترل دارد، این دیدار مهم است.

یکی دیگر از موضوعاتی که در نشست دیپلمات‌های غربی با طالبان مطرح شده است، چگونگی پرداخت حقوق کارمندان دولتی از جمله معلمان است، بدون اینکه این پول بدست طالبان بیفتد.

معاون وزیر خارجه نروژ گفته که بابت میزبانی از این نشست هم مورد انتقاد قرار گرفته و هم حمایت شده است.


خبر ورزشی
تاریخ شفاهی
نگاه روز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید