رابرت مالی: آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران پیش‌شرط توافق است

۱۴۰۰/۱۱/۴

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت که آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران، پیش‌شرط توافق با این کشور است. در همین حال بری روزن، گروگان سابق سفارت آمریکا در ایران، اعلام کرد بعد از پنج روز به اعتصاب غذای خود در وین پایان داده است.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، به رویترز گفت بعید به نظر می‌رسد که آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران به نتیجه برسد مگر اینکه تهران چهار شهروند آمریکایی زندانی در ایران را آزاد کند.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران افزود در حالی که ما به طور غیرمستقیم با ایران در مورد پرونده هسته‌ای مذاکره می‌کنیم، به طور غیرمستقیم با آنها گفت‌وگو می‌کنیم تا از آزادی گروگان‌هایمان اطمینان حاصل کنیم.

سخنان مالی پس از آن منتشر شد که بری روزن،‌ گروگان سابق سفارت آمریکا در ایران، با انتشار یک پیام ویدیویی در صفحه توییتر خود گفت که به اصرار خانواده‌اش و به درخواست رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، پس از پنج روز به اعتصاب غذای خود مقابل محل مذاکرات هسته‌ای در وین، پایان داده است.

بری روزن با اشاره به اینکه اعتصاب غذای نزار زاکا و جمشید برزگر و دیگر فعالان مدنی و تعدادی از زندانیان ادامه دارد، گفت که این پایان راه نیست، ما را حمایت کنید و امید را زنده نگه دارید.

در همین حال جمشید برزگر، روزنامه‌نگار، در صفحه توییتر خود نوشت: «کار بزرگ و مهم و تاریخی بری روزن در ۷۷ سالگی در یاد ما خواهد ماند. او مرا به یاد هوارد باسکرویل می‌اندازد که در تبریز و در دفاع از انقلاب مشروطیت جان باخت.»

برزگر افزود که بری روزن پس از پنج روز به اعتصاب غذای خود پایان داد، اما کاری که او آغاز کرد تازه شروع شده است.

کارزار اعتصاب غذا در مقابل هتل برگزاری مذاکرات هسته‌ای در وین از ۲۹ دی ماه و پس از آن آغاز شد که بری روزن،‌ گروگان سابق سفارت آمریکا در ایران، در مقابل محل مذاکرات هسته‌ای و در حمایت از زندانیان خارجی و دوتابعیتی در ایران اعتصاب غذای خود را آغاز کرد.

بری روزن در مصاحبه با ایران اینترنشنال گفت که این کارزار برای آگاهی ایرانیان در همه کشورها و دیگر مردم جهان از وضعیت ۲۰ زندانی دو تابعیتی در ایران مهم است.

پس از بری روزن، جمشید برزگر، روزنامه‌نگار و عضو کانون نویسندگان، نیز در اعتراض به مرگ بکتاش آبتین، دیگر عضو این کانون که به دلیل نبود رسیدگی پزشکی جان باخت، و با خواست آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی و آزادی زندانیان دو تابعیتی به این اعتصاب غذا پیوست.

مینا احدی، فعال حقوق بشر، و نزار زاکا، شهروند لبنانی که نزدیک به چهار سال در ایران زندانی بود، نیز از جمعه به این کارزار پیوستند.

انوشه آشوری، شهروند دوتابعیتی زندانی در زندان اوین، نیز از روز گذشته اعتصاب غذا کرده است.

این درحالی است که تعدادی از زندانیان سیاسی در ایران نیز در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی به بکتاش آبتین از روز ۲۲ دی ماه اعتصاب غذا کرده‌اند.

پنجره
اخبار
چشم‌انداز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید