آمریکا کشتی حامل ۴۰ تن کود شیمیایی با قابلیت ساخت مواد منفجره از مبدا ایران را توقیف کرد

۱۴۰۰/۱۱/۳

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد یک کشتی حامل ۴۰ تن کود شیمیایی را که از مواد آن می‌توان برای ساخت مواد منفجره استفاده کرد، در دریای عمان شناسایی و توقیف کرد. این کشتی از ایران به راه افتاده بود و در مسیری حرکت می‌کرد که حوثی‌های یمن از آن برای تامین تسلیحاتی خود استفاده می‌کنند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای نوشت این کشتی حامل ۴۰ تن (۳۶۳۰۰ کیلو) کود اوره بود که یک ترکیب با کاربردهای کشاورزی است اما به عنوان مواد اولیه ساخت مواد منفجره نیز شناخته می‌شود.

نیروی دریایی آمریکا اضافه کرد کشتی توقیف شده «بدون پرچم» بود و سال پیش نیز همین کشتی در سواحل سومالی در حالی که هزاران سلاح حمل می‌کرد، شناسایی شده بود.

بر اساس اعلام آمریکا، نیروهای دریایی این کشور روز سه‌شنبه گذشته این کشتی را در آب‌های بین‌المللی دریای عمان شناسایی کردند.

همزمان نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا اعلام کرد ۱۰۴۱ کیلوگرم مواد مخدر غیرقانونی به ارزش ۲۶ میلیون دلار را از یک قایق در حال عبور در آب‌های دریای عمان ضبط کرده است.

نیروی دریایی بریتانیا درباره مبدا و مقصد این قایق که روز ۱۵ ژانویه شناسایی شد، و همچنین این که چه کسی آنها را تولید کرده توضیحی نداده است.

بر اساس اعلام نیروی دریایی بریتانیا، این محموله شامل ۶۶۳ کیلوگرم هروئین، ۸۷ کیلوگرم شیشه و ۲۹۱ کیلوگرم حشیش بوده است.

آسوشیتدپرس نوشت که ایران در یک دهه گذشته شاهد افزایش مصرف ماده مخدر شیشه بوده و این ماده مخدر از ایران به کشورهای همسایه‌اش قاچاق شده است.

اعلام توقیف این دو کشتی و قایق چند روز پس از حمله مرگبار حوثی‌های یمن تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران، علیه اهدافی در ابوظبی صورت می‌گیرد.

در اواخر آذرماه نیز دو کشتی گارد ساحلی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا یک محموله تسلیحات غیرقانونی، شامل حدود یک هزار و ۴۰۰ تفنگ تهاجمی «ای‌کی-۴۷» و ۲۲۶ هزار و ۶۰۰ گلوله را از یک کشتی ماهیگیری بدون پرچم در دریای عمان کشف و ضبط کردند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا با اشاره به عبور این کشتی از مسیر آب‌های بین‌المللی که در گذشته برای حمل و نقل غیرقانونی سلاح به شبه‌نظامیان حوثی در یمن استفاده می‌شده، ارزیابی کرد که مبدا این کشتی ایران باشد.

در ماه‌های فوریه و مه سال ۲۰۲۱ نیز نیروهای آمریکایی از کشتی‌های مشابه ده‌ها موشک هدایت‌شونده ضدتانک، هزاران تفنگ و صدها مسلسل و نارنجک‌انداز کشف کردند.

یک ماه پیش، وزارت خارجه آمریکا هشدار داد اقدام جمهوری اسلامی در انتقال قاچاقی سلاح‌ به حوثی‌ها در یمن، امنیت منطقه و جهان را تهدید می‌کند و باعث کشته شدن غیرنظامیان و طولانی‌تر شدن جنگ در یمن می‌شود.

خبر ورزشی
تاریخ شفاهی
نگاه روز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید