محمد فاضلی و آرش اباذری، دو استاد دانشگاه، اخراج شدند؛ وزارت علوم: هنوز نامه‌ای نگرفته‌ایم

۱۴۰۰/۱۱/۲

بنابر گزارش‌ها، محمد فاضلی استاد جامعه‌شناسی دانشگاه بهشتی، و آرش اباذری استاد گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف، از این دو دانشگاه اخراج شده‌اند؛ با این حال یک مقام وزارت علوم از اخراج فاضلی ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

خبر اخراج این دو استاد دانشگاه در دو روز گذشته منتشر شده است.

بنابر گزارش‌ها، «دانشگاه شهید بهشتی» حکمی مبنی بر عدم نیاز به محمد فاضلی، استاد جامعه‌شناسی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی این دانشگاه صادر کرده که این حکم به معنای اخراج او است.

حساب کاربری روزنامه «شریف» در توییتر نیز که اخبار دانشگاه صنعتی شریف را منتشر می‌کند، به نقل ابراهیم آزادگان، رییس گروه فلسفه علم این دانشگاه، نوشت وزارت علوم صلاحیت فاضلی را تایید نکرده است.

با این حال محمد خلج امیرحسینی، رییس مرکز جذب وزارت علوم، به ایسنا گفت هنوز نامه‌ای مبنی بر اخراج فاضلی به این مرکز ارسال نشده است.

او با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها درباره تمدید یا عدم تمدید قرارداد اعضای هیئت علمی استقلال دارند گفت نتیجه نهایی باید به مرکز جذب ارسال شود.

برخی از فعالان سیاسی اخراج محمد فاضلی و آرش اباذری را یادآور بازنشسته کردن اجباری یا اخراج اساتید در دولت محمود احمدی‌نژاد دانسته‌اند.

در همین حال محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس، بخشنامه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی را منتشر کرده که بر اساس آن، مسئولیت بررسی «صلاحیت‌های علمی و عمومی» اساتید دانشگاه‌ها به هیات‌های اجرایی جذب هیات علمی سپرده شده است.

همچنین بر اساس این بخشنامه، تبدیل وضعیت قرارداد اعضای هیات‌های علمی نیز جزو اختیارات هیات‌های اجرایی است و در صورت عدم تایید صلاحیت علمی و عمومی متقاضی تبدیل وضعیت، «متقاضی مزبور حق ادامه خدمت نخواهد داشت».

عبدالناصر همتی، رییس سابق بانک مرکزی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، اخراج محمد فاضلی را تاسف‌بار خواند و در توییتی اظهار امیدواری کرد که ابراهیم رئیسی «و همسرشان به عنوان عضو کمیته جذب این دانشگاه» جلوی این گونه اقدامات بایستند.

خلاصه خبرها
پنجره
تاریخ شفاهی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید