ان‌بی‌سی:ریچارد نفیو به دلیل اختلاف با رابرت مالی درباره روند مذاکرات وین از تیم آمریکارفت

۱۴۰۰/۱۱/۲

شبکه خبری ان‌بی‌سی گزارش داده است ریچارد نفیو، یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای آمریکا در وین، به دلیل اختلاف نظر با رابرت مالی درباره روند مذاکرات، از این تیم جدا شده و سمتی متفاوت در وزارت خارجه آمریکا خواهد یافت.

ان‌بی‌سی در گزارش خود که روز شنبه دوم بهمن منتشر شد، با اشاره به اینکه تیم مذاکره‌کننده آمریکا در وین اخیرا دستخوش تغییری عمده شد، از قول دو منبع آگاه گزارش داد که ریچارد نفیو به دلیل اختلاف نظر با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، این تیم را ترک کرده و نقشی متفاوت در وزارت خارجه آمریکا بر عهده خواهد گرفت.

وزارت خارجه آمریکا هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده اما به گزارش ان‌بی‌سی، یک مقام این وزارتخانه فقط اعلام کرد: «ریچارد نفیو در مدت نزدیک به یک سالی که در این تیم بود مشارکتی مهم داشت. او با وزارت خارجه باقی می‌ماند.»

ان‌بی‌سی به جزییات یا دلیل اصلی اختلاف بین نفیو و مالی «درباره روند مذاکرات» اشاره نکرده است.

ریچارد نفیو اسفند سال گذشته به عنوان معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران منصوب شد.

او در مذاکرات پیشین هسته‌ای در دولت اوباما نیز عضو تیم آمریکا بود و شماری از مقام‌ها و رسانه‌های جمهوری اسلامی از او به عنوان «معمار تحریم‌های ایران در دوره اوباما» یاد می‌کنند.

نفیو پژوهشگر ارشد در دانشگاه کلمبیا و تحلیلگر ارشد موسسه بروکینگز است و کتاب او نیز با عنوان «هنر تحریم‌ها؛ نگاهی از درون میدان» به فارسی ترجمه شده است.

در ماه‌های اخیر شماری از اعضای کنگره آمریکا به دولت بایدن هشدار داده‌اند در صورت دسترسی به توافقی ناقص با جمهوری اسلامی و لغو تحریم‌ها، منابع مالی انبوهی برای بی‌ثبات سازی منطقه در اختیار رژیم ایران قرار خواهد گرفت.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در دولت ترامپ، نیز چندی پیش گفت دولت بایدن در حال اعطای منابع مالی به «دزد سالاران و دین‌سالاران حاکم بر ایران» است.

در گزارش شبکه خبری ان‌بی‌سی همچنین گفته شده که روسیه، با اطلاع آمریکا، در هفته‌های اخیر به ایران یک توافق موقت را پیشنهاد داده که بر مبنای آن، در ازای اعمال برخی محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی برخی تحریم‌ها کاهش می‌یابد.

خبر
امروز
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید