روسیه: تهدیدهای بایدن می‌تواند وضعیت را بی‌ثبات‌تر کند

۱۴۰۰/۱۰/۳۰

ساعاتی پس از سخنان رییس جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه روسیه در صورت اشغال خاک اوکراین با پیامدهایی فاجعه‌بار روبه‌رو خواهد شد، کرملین اعلام کرد این سخنان می‌تواند وضعیت فعلی را بی‌ثبات‌تر کند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، روز پنجشنبه در واکنش به اظهارات جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، گفت مسکو دست‌کم در یک ماه اخیر تهدیدهای مشابهی دریافت کرده و «بر این باوریم که [این تهدیدات] تنش پدیدآمده در اروپا را به هیچ وجه حل نمی‌کند و حتی می‌تواند وضعیت را بی‌ثبات‌تر کند.»

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه در سخنان روز پنجشنبه‌اش همچنین گفت مسکو بیمناک است که شاید تهدیدهای تحریمی آمریکا باعث تشویق کی‌یف به حل منازعه هشت ساله در شرق این کشور از طریق زور شود.

جابه‌جایی نیروهای نظامی روسیه در مناطق مرزی با اوکراین و تهدیدهای لفظی پیوسته در هفته‌های اخیر نگرانی گسترده‌ای را بین مقام‌های آمریکا و اروپا درباره احتمال حمله روسیه به اوکراین دامن زده است.

شماری از نمایندگان دومای روسیه طرحی را تدوین کرده‌اند که از پوتین می‌خواهد دو استان اوکراین که تحت کنترل جدایی‌طلبان هوادار روسیه است به عنوان مناطق مستقل شناخته شوند. پسکوف حاضر به اظهار نظر در این باره نشد.

روسیه تصمیم برای حمله به اوکراین را رد کرده اما مجموعه درخواست‌هایی از آمریکا و اروپا مطرح کرده است که از جمله آنها می‌توان به کنار گذاشته شدن همیشگی درخواست اوکراین برای پیوستن به ناتو اشاره کرد.

مذاکرات هفته قبل بین روسیه و کشورهای اروپایی نیز بی‌نتیجه ماند.

خلاصه خبرها
مستند - راز موفقیت الکس فرگوسن
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید