طرح بایدن و دموکرات‌ها برای تغییر در قوانین انتخابات آمریکا شکست خورد

۱۴۰۰/۱۰/۳۰

دو طرح پیشنهادی برای تغییر در قوانین انتخابات و سخت‌تر کردن مقررات رای‌دهی در سنای آمریکا، که جو بایدن و دموکرات‌ها بر سر آن پافشاری می‌کردند، در مجلس سنا شکست خورد.

در جلسه سنا که شامگاه چهارشنبه برگزار شد، طرح اول به دلیل فیلی‌باستر جمهوری‌خواهان کنار رفت و به رای گذاشته نشد و طرح دوم نیز با رای مخالف هر ۵۰ جمهوری‌خواه به علاوه دو سناتور دموکرات روبه‌رو شد.

فیلی‌باستر ترفندی است که طی آن اعضای سنا با سخنرانی‌های طولانی و گاه غیرمرتبط مانع از رای‌گیری نهایی می‌شوند. فقط در صورتی که ۶۰ سناتور موافق رای‌گیری باشند کفایت مذاکرات و آغاز رای‌گیری اعلام می‌شود.

این پنجمین بار طی کمتر از یک سال بود که جمهوری‌خواهان با استفاده از فیلی‌باستر طرح دموکرات‌ها و بایدن را شکست دادند.

دموکرات‌ها پیشتر گفته بودند اگر در جلسه شامگاه چهارشنبه طرح نخست‌شان با فیلی‌باستر مسدود شود، طرح دوم را برای تغییر در برخی مقررات رای‌دهی در سنا، از جمله همین فیلی‌باستر، طرح خواهند کرد.

اما طرح دوم نیز با مخالفت تمامی اعضای جمهوری‌خواه به علاوه دو عضو دموکرات روبه‌رو شد و آن نیز شکست خورد.

جمهوری‌خواهان و دو عضو دموکرات، شامل سناتور جو منشن و سناتور کرستین سینما، در مخالفت خود با این طرح به نگرانی‌ها درباره حرکت به سوی تک‌حزبی شدن آمریکا اشاره کرده‌اند.

به گزارش رویترز، هدف بایدن و دموکرات‌ها از ارائه این طرح‌ها تلاش برای برای کنترل کنگره در سال آینده است.

انتخابات کنگره نوامبر امسال برگزار خواهد شد و در جریان آن تمامی ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان و همچنین ۳۴ عضو از ۱۰۰ عضو سنا تعیین خواهند شد.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
فردا
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید