هشدار وزرای خارجه آمریکا و آلمان درباره حساسیت هفته‌های آتی و پایان زمان برای احیای برجام

۱۴۰۰/۱۰/۳۰

وزیران خارجه آمریکا و آلمان از «پیشرفت جزئی» در مذاکرات وین و رو به پایان بودن زمان برای دستیابی به توافق با ایران خبر داده‌اند؛ با این حال فرانسه با اشاره به اینکه این پیشرفت جزئی مربوط به موضوعات اصلی نیست هشدار داد مذاکرات وین نمی‌تواند با این سرعت آهسته ادامه یابد.

وزیران خارجه آمریکا و آلمان از «پیشرفت جزئی» در مذاکرات وین و رو به پایان بودن زمان برای دستیابی به توافق با ایران خبر داده‌اند؛ با این حال فرانسه با اشاره به اینکه این پیشرفت جزئی مربوط به موضوعات اصلی نیست هشدار داد مذاکرات وین نمی‌تواند با این سرعت آهسته ادامه یابد.

یک منبع دیپلماتیک فرانسه گفت این پیشرفت جزئی مربوط به موضوعات کانونی نیست و رویکرد مذاکرات باید پیش از فوریه تصمیم‌ساز تغییر کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز پنجشنبه ۳۰ دی در نشست خبری مشترک با همتای آلمانی خود در برلین اعلام کرد که در مذاکرات وین «پیشرفت جزئی» به دست آمده است.

او در عین حال تاکید کرد مذاکرات به نقطه‌ای حساس رسیده و هر چه بیشتر طول بکشد ایران بیشتر به توسعه برنامه اتمی خود ادامه می‌دهد.

بلینکن تاکید کرد که بحث بر سر «چند هفته آینده» است و در صورت عدم توافق در این مدت، برنامه اتمی ایران در این مدت پیشرفت‌هایی خواهد کرد که بازگشت به برجام را غیرممکن خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه بازگشت متقابل به برجام همچنان امکان‌پذیر است، هشدار داد که اگر مذاکرات با ایران به نتیجه نرسد باید راه دیگری در پیش گرفت.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان، نیز در این نشست خبری مشترک گفت مذاکرات وین به مرحله تعیین‌کننده‌ای رسیده و زمان در مذاکرات برجام در حال اتمام است.

او تاکید کرد که روزنه مهلت برای یافتن راه حل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران رو به بسته شدن است.

در همین حال ژان‌ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، پس از دیدار با همتایان آلمانی، بریتانیایی و آمریکایی خود هشدار داد مذاکرات وین نمی‌تواند با این سرعت آهسته ادامه یابد.

لودریان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با همکارانم مشاهدات یکسانی داریم؛ پیشرفت جزئی و آهسته وجود دارد، اما در حالی که برنامه هسته‌ای ایران به سرعت در حال پیشرفت است، مذاکره نمی‌تواند با این سرعت آهسته ادامه یابد. خیلی زود در یک موقعیت غیر قابل کنترل قرار خواهیم گرفت.»

ساعتی پیش از او نیز یک منبع دیپلماتیک فرانسوی به خبرنگاران گفت پیشرفت جزئی که در مذاکرات وین به دست آمده مربوط به موضوعات اصلی مورد اختلاف نیست.

او با تاکید بر اینکه ماه فوریه، ماه آینده میلادی، تعیین‌کننده است گفت باید در رویکرد مذاکرات تغییر انجام شود و وزرای خارجه آمریکا و سه کشور اروپایی اتفاق نظر دارند که مسیر فعلی مذاکرات به سمت احیای برجام نمی‌رود.

شش دور مذاکرات احیای برجام بین ایران و کشورهای غربی در خرداد امسال و به دلیل انتخابات ریاست جمهوری ایران متوقف شد. هفتمین دور مذاکرات و نخستین مذاکرات در دولت ابراهیم رئیسی از هشتم آذر شروع شد و دور هشتم آن نیز از هشتم دی‌ماه آغاز شده است.

روز پنجشنبه علی باقری کنی، رییس هیات مذاکره جمهوری اسلامی، با انریکه مورا، هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام، دیدار کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

پنجره
فردا
امروز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید