هشدار شرکت‌های هواپیمایی آمریکا نسبت به بروز اختلال فاجعه‌بار با فعال شدن اینترنت نسل پنجم

۱۴۰۰/۱۰/۲۸

مدیران شرکت‌های بزرگ هواپیمایی آمریکا نسبت به بروز اختلال فاجعه‌بار، زمین‌گیر شدن هواپیماها و وقفه گسترده در حمل و نقل هوایی ایالات متحده در صورت فعال شدن فناوری اینترنت نسل پنجم(جی۵) هشدار دادند.

آنها خواستار توقف راه‌اندازی ارائه سرویس جی۵ تا کسب اطمینان از محدوده فعال بودن آن و ارتقاء و تغییرات لازم در تجهیزات هوانوردی شدند.

مدیران شرکت‌های حمل و نقل هوایی و مسافربری آمریکا در نامه‌ای به وزیر حمل و نقل دولت جو بایدن و دیگر مقام‌های ارشد فدرال، تاکید کردند که در صورت فعال شدن اینترنت نسل پنجم (جی۵) از روز چهارشنبه ممکن است پروازها و سیستم فرودگاه‌ها دچار اختلال فاجعه‌بار شوند.

آنها در نامه خود به وزیر حمل و نقل افزودند که در این صورت احتمالا تجارت کشور متوقف خواهد شد و این احتمال نیز وجود دارد که ده‌ها هزار آمریکایی در فرودگاه‌ها سرگردان شوند.

مدیران شرکت‌های هواپیمایی بزرگ آمریکا در نامه خود خواهان مداخله فوری دولت بایدن برای جلوگیری از وقوع اختلال عملیاتی گسترده در پرواز شدند و گفتند که باید پیش از فعال شدن اینترنت نسل پنجم، از عدم فعالیت این فناوری در محدود دو مایلی باند فرودگاه‌ها اطمینان حاصل شود.

شرکت‌های ای‌تی‌اندتی و ورایزن دو شرکت بزرگ مخابراتی آمریکا قرار است از روز چهارشنبه اینترنت نسل پنجم را برای کاربران خود در ایالات متحده فعال کنند.

این دو شرکت که اعلام کرده‌اند که با فعال شدن اینترنت نسل پنجم خود برای اطمینان شرکت‌های هواپیمایی در پنجاه فرودگاه بزرگ آمریکا محدود امن ایجاد خواهند کرد.

این درحالی است که اداره هوانوردی فدرال آمریکا درباره احتمال اثرگذاری امواج اینترنت نسل پنجم با برخی از ابزارهای ناوبری هوایی از جمله ارتفاع سنج‌ هواپیماها و بروز خطراتی به هنگام فرود هواپیما با دید کم هشدار داده بود.

با این حال شرکت هواپیماسازی بوئینگ نیز روز دوشنبه گفت که با اجرای محدودیت‌های پیشنهادی در فرودگاه‌های منتخب، صنعت حمل‌ونقل در حال آماده شدن برای برخی اختلالات است.

شرکت بوئینگ افزود که در همکاری با صنایع و دولت برای اجرای راه‌حل‌هایی همکاری خواهد کرد که تا حد امکان اثرات اینترنت نسل پنجم را کاهش می‌دهد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
نگاه روز
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید