نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائیل: ایران اختاپوس ترور و بی‌ثباتی در خاورمیانه است

۱۴۰۰/۱۰/۲۸

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل در یک سخنرانی ویدیویی در نشست داووس با اشاره به مذاکرات وین و احتمال کاهش تحریم‌ها علیه ایران، خطاب به قدرت‌های جهان، گفت: «تامین مالی ایران می‌تواند منجر به افزایش قدرت آن‌ها در بی‌ثبات کردن منطقه شود.»

بنت روز سه‌شنبه ۲۸ دی در این سخنرانی اضافه کرد: «ایران اختاپوس ترور و بی‌ثباتی در خاورمیانه است. سر این اختاپوس در تهران است و بازوهای آن در سراسر منطقه.»

او ادامه داد: «هر کجا که رژیم ایران پا می‌گذارد از بین می‌رود: از لبنان تا سوریه و عراق و یمن. ملاها در تهران راحت نشسته‌اند و بازوهای خود را مسؤول بی‌ثباتی منطقه کرده‌اند.»

نخست وزیر اسرائیل با تاکید بر این که جمهوری اسلامی، حوثی‌های یمن را تامین مالی می‌کند و به آنها دستور می‌دهد، خطاب به کشورهای غربی گفت: «غرب باید بداند که ایران منبع ترور است. بدترین کاری که در برابر این منبع ترور می‌توانید انجام دهید این است که میلیاردها دلار به آن تزریق کنید.»

بنت اضافه کرد: «ایران خود را قدرتمند نشان می‌دهد، اما در واقع بسیار ضعیف است. اقتصاد ایران بسیار ضعیف است و ریال سقوط کرده است. جمهوری اسلامی حتی نمی‌تواند آب را به لوله‌های خانه‌ها بیاورد؛ از جمله در بحران آب اصفهان. معلمان و قضات هم اعتراض می‌کنند.»

نخست وزیر اسرائیل درباره موضع این کشور در قبال مذاکرات احیای برجام نیز گفت: «یک توافق قابل قبول برای ما با ایران، توافقی درازمدت است که در آن ایران تلاش برای رسیدن به توانایی ساخت سلاح اتمی را کنار بگذارد. اگر ایران به دنبال بمب نیست، چه نیازی به برنامه غنی‌سازی گسترده اورانیوم دارد؟»

در حالی که اسرائیل پیشتر نیز بارها از برجام انتقاد کرده است، بنت تاکید کرد: «نمی‌فهمم چرا جهان آزاد باید قراردادی با چنین رژیمی امضا کند که از طرفی اجازه ادامه برنامه اتمی را به آنها بدهد و از سوی دیگر، پول زیادی به تهران بدهد.»

او همچنین به شرکت‌ها و سرمایه‌گذارانی که احتمالا قصد دارند پس از توافق احتمالی با ایران در این کشور سرمایه‌گذاری کنند، گفت: «به عنوان کسی که قبلا بیزنس من بوده به همه سرمایه‌داران جهان می‌گویم: با توافق یا بدون توافق، سرمایه‌گذاری در ایران اشتباه است.»

این اظهارات نخست وزیر اسرائیل در حالی است که او پیشتر اعلام کرده کشورش به هیچ توافق هسته‌ای احتمالی با ایران مقید نخواهد بود و اسرائیل خود را آزاد می‌داند در صورت لزوم علیه دشمنانش اقدام کند.

وزیر دفاع اسرائیل نیز اعلام کرده که به ارتش این کشور دستور داده تا برای حمله احتمالی به ایران آماده شود.

دور هشتم مذاکرات وین برای احیای برجام در حالی در جریان است که کشورهای غربی هشدار داده‌اند زمان برای رسیدن به یک توافق در این مذاکرات رو به پایان است.

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبر نیمروزی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید