کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا: ۴۰ درصد موارد ابتلا به کرونا در کشور سویه اومیکرون است

۱۴۰۰/۱۰/۲۷

مسعود یونسیان، دبیر اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید۱۹: در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد از موارد ابتلا به کرونا در کشور از نوع سویه اومیکرون است. در صورت ادامه این شرایط، هفته آینده اومیکرون به ویروس غالب در کشور بدل می‌شود.

مسعود یونسیان در ادامه افزود: موارد ابتلا به سویه اومیکرون طی چهار هفته گذشته، تقریبا هفته‌ای ۱۰ درصد افزایش یافته است.چهار هفته پیش ۸ درصد موارد ابتلا اومیکرون بود، سه هفته پیش ۱۸ درصد، دو هفته پیش ۳۳ درصد و هفته اخیر هم ۴۳ درصد موارد ابتلا را شامل می‌شده است.

دبیر اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید۱۹ با ارائه این آمار گفت: به نظر می‌رسد که سیگنالی برای موج ششم دریافت کرده‌ایم.

یونسیان با اشاره به کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی هم از نظر ماسک و هم از نظر حضور در اجتماعات بسیار پایین آمده است. از طرفی نه دولت اعمال محدودیت را تشدید کرده و نه مردم همراهی کرده‌اند. وقتی دولت سخت‌گیری ندارد، مردم هم همراهی نمی‌کنند.

او همچنین با انتقاد از برخی گفته‌های نادرست درباره سویه اومیکرون گفت: نباید فریب ادعاهایی نظیر اینکه اومیکرون پایان کروناست را خورد. در حالی که اینطور نیست. هنوز میلیون ها نفر در دنیا واکسن تزریق نکردند و احتمال جهش‌های دیگری هم وجود دارد که ممکن است شدید باشند.

نگاه روز
هت‌تریک با مزدک میرزایی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید