بری روزن، گروگان سابق در ایران: برای آزادی گروگان‌ها در ایران، در وین اعتصاب غذا می‌کنم

۱۴۰۰/۱۰/۲۶

بری روزن، از بازماندگان گروگانگیری سال۱۳۵۸ سفارت آمریکا در تهران، گفت: حکومت ایران چهار دهه است گروگانگیری می‌کند.دست‌کم ۴ آمریکایی و ۱۰ اروپایی و بریتانیایی در ایران به گروگان گرفته شده‌اند. من این هفته به وین سفر می‌کنم و برای حمایت از آزادی این گروگان‌ها اعتصاب غذا خواهم کرد.

روزن که در جریان اشغال سفارت آمریکا در تهران ۴۴۴ روز به گروگان گرفته شده بود، در مصاحبه با فاکس نیوز گفت که درحال حاضر بیش از چهار آمریکایی و حدود ده شهروند اروپایی و بریتانیایی در ایران گروگان هستند و من معتقدم که آزادی تمامی گروگان‌ها باید در اولویت باشد.

در سیزده آبان سال ۵۸ به هنگام حمله «دانشجویان پیرو خط امام» به سفارت آمریکا در ایران، بری روزن وابسته مطبوعاتی این کشور در تهران بود و به مدت ۴۴۴ روز به همراه ۵۲ دیگر از دیپلمات‌ها و کارکنان سفارت در گروگان بود که پس از مذاکرات الجزایر در ۳۰ دی ماه سال ۵۹ آزاد شدند.

بری روزن یکشنبه شب در آستانه سالگرد چهل و یکمین سال آزادی خود و دیگر گروگان‌ها در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفت که به عقیده من مذاکرات برجام و هر مذاکره سیاسی بر اعتماد پایه گذاری می‌شود و فکر نمی‌کنم که کسی به دولت ایران اعتماد داشته باشد چون بیشتر از چهل سال است که حکومت ایران هیچ فرقی نکرده و همچنان گروگانگیری می‌کند و هنوز مثل همان سال ۱۳۵۸ این کار را ادامه می‌دهد.

این گروگان سابق در تهران، گفت که گروگان‌ها نباید فراموش شوند هم افراد گروگان گرفته شده و هم خانواده‌هایشان در ناراحتی و عذاب هستند و دولت بایدن باید این پیش شرط را در مذاکرات را قرار دهد و به جهان نشان دهد آزادی گروگان‌ها برایش مهم است.

او گفت که امیدوارم هفته آینده با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، دیداری داشته باشم و تاکید کرد که برای من این نکته مهم است که حقوق بشر بر سیاست ارجحیت دارد.

بری روزن خاطرنشان کرد که پیام من بسیار واضح است، هیچ مذاکره‌ای برگزار نشود تا زمانی که همگی گروگان‌ها آزاد شوند، من به ایران تا زمانی که گروگان‌ها را آزاد نکرده، اعتماد ندارم.

اخبار
چهره‌ها - سوئیس
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید