شورای امنیت از حوثی‌ها خواست کشتی توقیف شده اماراتی و خدمه آن را فورا آزاد کنند

۱۴۰۰/۱۰/۲۵

شورای امنیت سازمان ملل توقیف اخیر کشتی اماراتی روابی به دست حوثی‌های مورد حمایت ایران را در نزدیکی سواحل حدیده یمن محکوم کرد و از حوثی‌ها خواست فورا این کشتی و خدمه آن را آزاد کنند.

شورای امنیت بر ضرورت حصول اطمینان از حفظ امنیت جانی خدمه این کشتی تا زمان آزادی آنها تاکید کرد.

بیانیه شورای امنیت با تاکید بر اهمیت آزادی دریانوردی در خلیج عدن و دریای سرخ، از همه طرفین خواست موضوع توقیف این کشتی را با سرعت حل‌وفصل کنند.

توقیف کشتی اماراتی روابی در سوم ژانویه، ۱۳ دی‌ماه، همزمان با دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران صورت گرفت.

حوثی‌های مورد حمایت ایران دلیل توقیف این کشتی را حمل تسلیحات عنوان کرده‌اند. در فیلمی که حوثی‌ها از عرشه این کشتی نمایش داده‌اند، خودروهای نظامی و تسلیحات دیده می‌شود.

این در حالی است که ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی اقدام حوثی‌ها را در توقیف کشتی روابی «دزدی مسلحانه دریایی» خواند و گفت این کشتی حامل اقلام دارویی بود.

تلویزیون عربستان سعودی نیز گزارش داد که حوثی‌ها خود این سلاح‌ها را به عرشه کشتی روابی منتقل کرده‌اند.

پیشتر در روز چهارشنبه، شورای امنیت در بیانیه‌ای که از سوی بریتانیا تهیه شده بود ضمن محکوم کردن موارد متعدد از رویدادهای مشابه در سواحل یمن، از جمله حمله‌ به کشتی‌های تجاری و غیرنظامی، گفت که این اقدامات تهدیدی چشمگیر علیه امنیت دریانوردی در خلیج عدن و دریای سرخ به شمار می‌آید.

بیانیه قبلی شورای امنیت نیز از تمام طرف‌های درگیر در یمن خواسته بود برای کاهش تنش‌ها در این کشور تلاش کرده و با نمایندگان سازمان ملل در جهت برگزاری دوباره گفت‌وگوهای صلح در این کشور همکاری سازنده داشته باشند.

بر اساس اعلام اخیر تحقیقات مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، ٰاندیشکده واقع در واشینگتن، تعداد حملات حوثی‌های مورد حمایت ایران علیه عربستان سعودی در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال گذشته‌اش بیش از دو برابر شد.

این مرکز تاکید کره که شبه‌نظامیان حوثی یمن در حملاتشان علیه عربستان سعودی به سلاح‌های نامنظم یا نامتقارن روی آورده‌اند و همچنین گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که از سوی آمریکا یک گروه تروریستی به شمار می‌رود، به حوثی‌ها سلاح و آموزش داده است.

خلاصه خبرها
امروز
بررسی بازارها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید