هشدارها درباره افزایش ابتلا به سویه اومیکرون؛ تنها در خوزستان هزار نفر مبتلا شده‌اند

جمعه ۱۴۰۰/۱۰/۲۴

همزمان با ادامه هشدارها درباره افزایش ابتلا به سویه اومیکرون در ایران، یک مقام پزشکی استان مرکزی گفت نیمی از موارد ابتلا به کرونا در این استان مربوط به این سویه است و یک مقام دیگر پزشکی نیز اعلام کرد شمار مبتلایان به اومیکرون در استان خوزستان حدود هزار نفر است.

مسعود یونسیان، عضو کمیته علمی کشوری کرونا، روز جمعه ۲۴ دی به ایسنا گفت اومیکرون هنوز سویه غالب در کشور نشده اما ابتلا به این سویه رو به افزایش است.

به گفته او، به نظر می‌رسد یک‌سوم یا یک‌چهارم از موارد ابتلا به کرونا از این سویه باشد.

در همین حال محمد جمالیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک، گفت که ۵۵ درصد از افرادی که تست کرونای آنها مثبت است، به سویه اومیکرون مبتلا شده‌اند.

به گفته جمالیان، آمار بستری و فوتی‌های کرونا روند نزولی دارد اما پیش‌بینی می‌شود پیک بعدی کرونا در اسفند امسال رخ دهد و آمار مبتلایان افزایش یابد.

روز پنجشنبه نیز یونس پناهی، معاون تحقیقات وزارت بهداشت، گفته بود انتشار سویه اومیکرون در ایران طی روزهای اخیر به شدت افزایش یافته است.

وزارت بهداشت روز ۲۲ دی تعداد مبتلایان به کرونا در ایران را ۷۳۳ نفر ذکر کرده بود.

با این حال مقامات علوم پزشکی در استان‌های مختلف اعلام کرده‌اند که از همه مبتلایان تست اومیکرون گرفته نمی‌شود و ممکن است که آمار مبتلایان به این سویه بیشتر باشد.

محمد علوی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز، نیز گفت تنها از یک درصد موارد مثبت تست شناسایی اومیکرون گرفته می‌شود.

او اعلام کرد که تعداد مبتلایان احتمالی به این سویه در خوزستان بیش از هزار نفر است.

در همین حال پیام طبرسی، عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، گفت که قطعا تعداد افراد مبتلا به سویه اومیکرون از آماری که به صورت رسمی اعلام شده بیشتر است.

هفته گذشته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران، گفته بود برای تشخیص ابتلا به اومیکرون به دلیل تعداد کم آزمایش‌ها، عدد واقعی ابتلا به اومیکرون در تهران نداریم.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
خلاصه خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.