امیرعبداللهیان در پکن: توافق ۲۵ ساله با چین از امروز اجرایی می‌شود

جمعه ۱۴۰۰/۱۰/۲۴

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران که به پکن سفر کرده است، پس از دیدار با همتای چینی خود گفت دو کشور توافق کردند از امروز اجرایی شدن توافق ۲۵ ساله را اعلام کنند.

او روز جمعه ۲۴ دی‌ماه به خبرنگار تلویزیون جمهوری اسلامی گفت:«ما همزمان با گفت‌وگوهایمان در چین مقدماتی را فراهم کرده بودیم که بتوانیم امروز را روز شروع اجرای توافق همکاری‌های راهبردی جامع دو کشور اعلام کنیم.»

امیرعبداللهیان همچنین اعلام کرد که در این سفر حامل پیام کتبی ابراهیم رئیسی خطاب به رییس جمهوری چین درباره مذاکرات وین و توافق ۲۵ساله بوده است.

توافق ۲۵ ساله بین ایران و چین هفتم فروردین امسال در مراسمی در تهران به امضای محمدجواد ظریف و وانگ ئی، وزیران خارجه وقت دو کشور، رسید.

بر اساس سندی که ایران‌اینترنشنال پیش از این منتشر کرده، این قرارداد مواردی چون تضمین خرید نفت ایران از سوی چین در قبال حضور این کشور در ایران، توسعه بنادر و جزایر، همکاری در ساخت پیام رسان‌های اجتماعی و تامین تجهیزات نظامی و پیشبرد صنایع نظامی را شامل می‌شود.

این توافق با واکنش‌های گسترده‌ای همراه بود اما مقام‌های جمهوری اسلامی از انتشار متن کامل و پیوست‌های این قرارداد خودداری کردند.

همچنین چندی پیش، هشتم دی‌ماه، کابینه ابراهیم رئیسی با صدور مجوز برای گشایش سرکنسولگری چین در بندرعباس موافقت کرد.

پس از این تصمیم محمدحسین ملائک، سفیر سابق ایران در پکن، و مجیدرضا حریری، رییس اتاق مشترک بازرگانی دو کشور، به وجود هزاران چینی در واحدهای صنعتی جنوب شرق ایران اشاره کرده و از برنامه‌ریزی برای سهم بزرگ این کشور در توسعه مکران سخن گفتند.

امیرعبداللهیان در اظهارات روز جمعه‌اش همچنین گفت که درباره مذاکرات وین نیز «گفت‌وگوهای مفصلی» با همتای چینی خود داشته است.

او گفت نمایندگان چین و روسیه در وین «نقش مثبتی را در حمایت از حقوق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران» دنبال می‌کنند.

امیرعبداللهیان همچنین در توییتی به زبان چینی نوشت که در دیدار با مقام‌های این کشور درباره موضوعات مختلفی از جمله مذاکرات وین گفت‌وگو کرده و طرفین به اشتراک نظر مهمی دست یافتند.

هشتمین دور گفت‌وگوهای احیای برجام روز جمعه ادامه یافت و عصر جمعه اعلام شد که مذاکره‌کنندگان ارشد ایران و سه کشور اروپایی برای دو روز به پایتخت‌های خود بازمی‌گردند.

در همین حال سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در یک نشست خبری گفت مذاکرات وین پیشرفت خوبی دارد اما «مهم است که ایران واقع‌بین باشد و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند».

ساعاتی بعد نیز ژان‌ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، هشدار داد که اگر مذاکرات با این روند آهسته ادامه یابد و ایران به غنی‌سازی ادامه دهد، دیگر جایی برای مذاکره باقی نخواهد ماند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
چند چند
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

شنیداری

پادکست‌ها