چند سناتور آمریکایی «رفتار خرابکارانه» و «شرارت‌» ایران در یمن و منطقه را محکوم کردند

۱۴۰۰/۱۰/۲۲

در واکنش به بازپس‌گیری استان شبوه در یمن از شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت ایران به دست نیروهای دولتی یمن، چند سناتور آمریکایی مداخله جمهوری اسلامی از طریق نیروهای نیابتی خود در یمن و دیگر نقاط منطقه را محکوم کردند.

مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه و یکی از اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا به شبکه‌ العربیه و الحدث گفت: «شبه‌نظامیان حوثی عوامل ایران هستند و منطقه را بی‌ثبات می‌کنند.»

روبیو درباره آزادسازی استان شبوه نیز گفت حوثی‌های تحت حمایت تهران، خاک عربستان سعودی و شهروندان غیرنظامی این کشور را هدف قرار می‌دهند.

او افزود: «تا زمانی که حوثی‌ها به عنوان نیروی نیابتی برای رژیم ایران فعالیت کنند، ما با مشکل مواجه خواهیم بود.»

همچنین لیندزی گراهام دیگر سناتور جمهوری‌خواه گفت: «رژیم ایران ریشه اصلی بسیاری از شرارت‌ها در خاورمیانه است.»

گراهام در گفت‌وگو با العربیه و الحدث ادامه داد: «تهران از حوثی‌ها به عنوان نیروی نیابتی برای تجزیه یمن استفاده می‌کند.» او تاکید کرد جمهوری اسلامی از طریق جنگ یمن بارها همسایگان خود را تهدید کرده است.

این سناتور آمریکایی با اشاره به این که تهران به دنبال هرج و مرج در منطقه است، افزود: «جهان باید به ایران هشدار دهد که رفتار خرابکارانه خود را متوقف کند.»

همزمان رون جانسون، دیگر سناتور جمهوری‌خواه نیز به این دو شبکه گفت: «ما دوست داریم شاهد صلح در یمن باشیم، اما ایران کمکی نمی‌کند.»

همچنین بن کاردین، سناتور دموکرات و عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با تاکید بر اینکه وضعیت در یمن غم‌انگیز است، تصریح کرد که کمک‌های بشردوستانه برای مردم یمن یک ضرورت است.

شامگاه دوشنبه، دولت یمن از بازپس‌گیری کل استان شبوه در جنوب شرقی یمن، از شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت ایران خبر داد.

دو فرمانده حوثی‌‌‌ها هم در مصاحبه با آسوشیتدپرس، به دست دادن این کنترل این منطقه اذعان کردند.

مرور مطبوعات
چشم‌انداز با سیما ثابت
اخبار و اخبار ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید