روزنامه کیهان سایت مصاحبه‌کننده با خانواده قربانیان پرواز اوکراینی را «لاشخور صفت» خواند

۱۴۰۰/۱۰/۲۱

روزنامه کیهان با اعتراض به مصاحبه وبسایت انصاف‌نیوز و روزنامه شرق با خانواده جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی و طرح مساله شلیک عمدی به این هواپیما، نوشت که آنها با این مصاحبه‌ها، آب‌ به آسیاب دشمن ریخته‌اند.

این روزنامه که زیر نظر نماینده علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اداره می‌شود روز سه‌شنبه ۲۱ دی‌ماه در یادداشتی وبسایت انصاف‌نیوز را «لاشخور صفت» خواند.

کیهان گفت‌وگوی این وبسایت با خانواده جان‌باختگان پرواز اوکراین را «عقده‌گشایی علیه سپاه به نیابت از آمریکایی‌ها» عنوان کرد.

این روزنامه همچنین در یک یادداشت جداگانه مصاحبه روزنامه شرق با خانواده جان‌باختگان را نیز مورد اعتراض قرار داد و نوشت: «آب به آسیاب دشمن و رسانه‌های معاند ریخته‌اند و برای کشور هزینه‌تراشی کرده‌اند.»

گزارش بازداشت خانواده‌های عزادار

حمله روزنامه زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی به این دو رسانه هم‌زمان با آن صورت می‌گیرد که انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس۷۵۲ در بیانیه‌ای از بازداشت سه نفر از اعضای خانواده‌های کشته‌شدگان پس از تجمع دومین سالگرد، در وضعیتی شبیه «آدم‌ربایی و تعقیب» خبر داد

این انجمن اشاره کرده این افراد تا چندین ساعت بعد که حافظه دوربین‌های‌شان کاملا پاک شود در بازداشت به سر بردند.

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس۷۵۲ با اشاره به گسیل هلیکوپتر به محل یادبود به بهانه‌ گلریزان، قطع اینترنت در منطقه برگزاری دومین سالگرد و بازداشت سه نفر از خانواده‌ها، اشاره کرد: «به جمهوری اسلامی هشدار می‌دهیم به سرکوب و ترساندن خانواده‌هایی که چیزی برای از دست دادن ندارند پایان دهد.»

تشدید فضای امنیتی؛ مصاحبه خانواده‌ها

تشدید فضای امنیتی و واکنش نهادهای حکومت به اظهارات خانواده جان‌باختگان در پی مصاحبه‌های اخیر این خانواده‌ها صورت می‌گیرد.

محسن اسدی لاری و زهرا مجد، والدین دو مسافر هواپیمای اوکراینی، به وبسایت انصاف‌نیوز گفته بودند: «به این نتیجه رسیدیم که این‌ها به عنوان سپر انسانی هواپیما را زدند...»

آن‌ها افزودند: «شاید می‌خواستند بزنند و بیندازند گردن آمریکا. این کار را قبلا در اقدامات مشابهی هم انجام داده بودند.»

این خانواده همچنین به روزنامه شرق گفتند: «حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، نزدیک مراسم چهلم با اصرار به خانه ما آمد و گفت که اگر که این اتفاق [انهدام هواپیمای اوکراینی] نمی‌افتاد، ۱۰ میلیون جمعیت کشته می‌شدند و این واقعه باعث شد که این جنگ رخ ندهد.»

واکنش سپاه پاسداران؛ دادخواهی بی‌سرانجام در ایران

در واکنش به این مصاحبه‌ها، رمضان شریف،‌ سخنگوی سپاه پاسداران، گفت که سخنان خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز «نقل ناقص، جهت‌دار و تحریف شده‌» است.

در آستانه فرا رسیدن دومین سالگرد شلیک سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی خانواده جان‌باختگان در داخل ایران با فشارهای امنیتی در زمینه برگزاری مراسم مواجه شده بودند.

در حالی که دادگاهی در کانادا با شکایت خانواده شش مسافر جان‌باخته حکم پرداخت غرامت ۱۰۷ میلیون دلاری علیه حکومت ایران و مقام‌های آن صادر کرده؛ در ایران با گذشت دو سال خانواده‌های شاکی موفق به دادخواهی نشده‌اند.

همچنین مقام‌های بالارتبه حکومت و فرماندهان سپاه پاسداران در زمینه شلیک به هواپیما از قوه قضاییه منع تعقیب دریافت کرده‌اند.

خبر ۵ عصر
خبر ورزشی
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید