امامان جمعه در سخنانی هماهنگ: اینترنت ملی از نان شب واجب‌تر است

۱۴۰۰/۱۰/۱۷

امامان جمعه در شهرهای مختلف ایران در سخنانی هماهنگ در روز جمعه ۱۷ دی، بر راه‌اندازی سریع‌تر شبکه ملی اطلاعات تاکید کردند.

از جمله ابوالحسن مهدوی، امام جمعه اصفهان، با اشاره به اینکه «دشمن از دور در افکار نفوذ کرده و هدایت مجازی می‌کند» گفت: با این شرایط نیاز است که مسئولان پیگیر راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات باشند.

او با ادعای اینکه راه‌اندازی چنین شبکه‌ای «خواسته مردم از گذشته بوده» گفت: در این دولت انتظار بیشتری در این زمینه وجود دارد.

علیرضا اعرافی، امام جمعه قم، نیز راه‌حل بسیاری از مشکلات و مفاسد را راه‌اندازی اینترنت ملی و زیرساخت فناوری‌های درونی دانست و گفت: این امر «از نان شب واجب‌تر است».

همچنین منصور صابری، امام جمعه اردستان، ضمن بیان اینکه دشمن دنبال آسیب زدن به کشور از راه فضای مجازی است گفت: متاسفانه اقدامی در راستای ایجاد شبکه ملی اینترنت صورت نگرفته است.

محمدرضا ناصری یزدی، نماینده خامنه‌ای در استان یزد، نیز خواستار راه‌اندازی سریع شبکه ملی اطلاعات شد و گفت: ما باید در فضای مجازی برای خودمان حرفی برای گفتن داشته باشیم و وابسته به غرب نباشیم.

همچنین دو امام جمعه نهاوند و شهر لنده نیز لزوم ایجاد شبکه ملی اطلاعات را یادآور شدند.

محمدعلی قدس‌پور، امام جمعه سمنان نیز با بیان اینکه دشمن در سال‌های ۹۶ و ۹۸ از فضای مجازی برای ایجاد آشوب بهره برد گفت: ظرفیت‌ها و سرمایه‌های اجتماعی و نخبگان برای ساماندهی فضای مجازی و ایجاد مرکز کنترل فضای مجازی استانی و ملی استفاده شود.

جمهوری اسلامی از چند سال پیش در صدد محدودتر کردن دسترسی شهروندان به اینترنت جهانی است. بر اساس طرحی که با اسامی مختلف در یک کمیسیون مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، پهنای باند برای اپلیکیشن‌های غیرایرانی کاهش خواهد یافت و عملا منجر به فیلتر شدن آنها می‌شود و ستاد کل نیروهای مسلح نیز نقشی جدی در کنترل اینترنت خواهد داشت.

شمار زیادی از نهادهای مدافع آزادی بیان و حقوق مدنی شهروندان درباره پیامدهای این طرح هشدار داده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
اخبار
تیتر اول

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید