دستور رییس جمهور قزاقستان برای شلیک بدون اخطار به معترضان؛ اعلام همبستگی اردوغان با توکایف

۱۴۰۰/۱۰/۱۷

در ادامه اعتراضات در قزاقستان، رییس جمهوری این کشور گفت به نیروهای مسلح مجوز شلیک بدون اخطار به معترضان را داده است؛ همزمان رییس جمهوری ترکیه از همتای قزاق خود حمایت کرد و وزارت دفاع روسیه نیز از آغاز عملیات اعزام نیرو به آلماتی خبر داد.

قاسم جومارت توکایف، رییس جمهوری قزاقستان، در بیانیه‌ای که روز جمعه از سوی دفتر او منتشر شد اعلام کرد که دستور داده است نیروهای امنیتی بدون هیچ اخطاری به «تروریست‌ها» تیراندازی کنند.

او همچنین معترضان را کسانی خواند که «آموزش دیده‌اند و از خارج هدایت می شوند».

رییس جمهوری قزاقستان پیشنهاد مذاکره با معترضان را «احمقانه» خواند و گفت: «با مجرمان و قاتلان چه مذاکره و گفت‌وگویی می‌توان انجام داد؟»

وزارت کشور قزاقستان نیز روز جمعه در بیانیه‌ای از کشته شدن ۲۶ تن از معترضان و دستگیری بیش از ۳۰۰۰ نفر خبر داد و اعلام کرد در جریان اعتراض‌های اخیر ۱۸ مامور امنیتی کشته شده حدود ۷۵۰ تن از آنان زخمی شده‌اند؛ شمار زخمی‌های معترضان نیز هزاران نفر گزارش شده است.

روز جمعه رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، در تماس تلفنی با رییس جمهوری قزاقستان ضمن اعلام همبستگی، با او به تبادل نظر پرداخت.

به گزارش خبرگزاری‌های ترکیه، اردوغان به عنوان رییس دوره‌ای سازمان کشورهای ترک همچنین با روسای جمهوری آذربایجان، قرقیزستان و ازبکستان نیز درباره تحولات اخیر قزاقستان به رایزنی پرداخت.

نشست اضطراری وزرای خارجه این سازمان قرار است چند روز دیگر،‌ ۱۱ ژانویه، به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شود.

همچنین روز جمعه وزارت دفاع روسیه اعلام کرد واحدهای نظامی این کشور به تدریج در حال اعزام به قزاقستان و در دست گرفتن کنترل فرودگاه آلماتی به همراه نیروهای دولتی قزاقستان هستند.

برخی رسانه‌ها نیز گزارش داده‌اند نیروهای روسیه کنترل فرودگاه آلماتی را در دست گرفته‌اند.

روز چهارشنبه شماری از معترضان در بخش‌هایی از فرودگاه آلماتی مستقر شدند اما رویترز روز پنجشنبه از بیرون رانده شدن آنها گزارش داد.

اتحادیه اروپا نسبت به اعزام نیروهای روسیه و «تکرار وضعیت‌هایی که باید از آن اجتناب کرد» هشدار داده است.

آمریکا و برخی کشورهای دیگر نیز درباره نقض حقوق بشر و سرکوب اعتراضات در قزاقستان هشدار داده‌اند.

اعتراضات قزاقستان ابتدا در اعتراض به افزایش قیمت سوخت آغاز و به سرعت به اعتراضات ضد حکومتی تبدیل شد.

دسترسی شهروندان در آلماتی و برخی دیگر از شهرهای قزاقستان به اینترنت همچنان قطع یا با اختلال روبه‌رو است.

نگاه روز
اخبار
شاهد تاریخ

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید