ایرج مسجدی: دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی به زودی در بغداد برگزار می‌شود

۱۴۰۰/۱۰/۱۶

ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق، گفته است پنجمین دور گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی به زودی در بغداد برگزار خواهد شد.

به گزارش ایرنا و تسنیم، مسجدی روز چهارشنبه در مصاحبه با رسانه عراقی «العهد» با اشاره به «پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بزرگ» بین تهران و ریاض گفت کشورهای منطقه می‌توانند مشکلات میان خود را «به دور از دیکته‌های آمریکا» حل کنند.

او اشاره‌ای به زمان دقیق یا سایر جزییات این گفت‌وگوها نکرده است.

روابط ایران و عربستان سعودی به دنبال حملات دی‌ماه ۹۴ به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد قطع است اما از فروردین امسال گفت‌وگوهایی بین دو کشور به میزبانی عراق آغاز شده و چهار دور آن برگزار شده است.

جزییات چندانی از چهار دور مذاکرات قبلی منتشر نشده و فقط مقام‌های دو کشور گاه به اظهاراتی درباره این مذاکرات پرداخته‌اند.

از جمله فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، گفته است چهار دور پیشین مذاکرات «اساسی» نبوده اما هر دو طرف متعهد به تعامل هستند.

عبدالله المعلمی، سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل، نیز گفت ریاض خواهان گفت‌وگوهای اساسی‌تر با تهران است تا به رفتار جمهوری اسلامی در منطقه هم پرداخته شود، اما ایران تاکنون مذاکرات را «به بازی گرفته است».

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، نیز چندی پیش و در دیدار با همتای عراقی‌اش در تهران، از دولت بغداد «برای کمک به رفع سوء تفاهمات و بازگشت روابط ایران و عربستان به حالت طبیعی» تشکر کرد اما در عین حال انتقاداتی را از عربستان سعودی مطرح کرد.

از سوی دیگر روز پنجشنبه علیرضا سلیمی، عضو هیات رییسه مجلس، با اشاره به گفت‌وگوها بین تهران و ریاض گفت: سعودی‌ها باید مسئولیت «اقدامات نسنجیده و خونریزی در منطقه» را بر عهده بگیرند، نه اینکه ایران را متهم به ایجاد بی‌ثباتی کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
چشم‌انداز
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید