دولت عراق: فعالیت بسیاری از نیروگاه‌های عراق در پی کاهش شدید صادرات گاز ایران متوقف شد

۱۴۰۰/۱۰/۱۵

وزارت برق عراق اعلام کرد که تولید برق در بسیاری از نیروگاه‌های برق این کشور به دلیل کاهش شدید صادرات گاز از ایران به عراق متوقف شده است.

احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق، گفت: ایران میزان صادرات گاز به عراق را از ۵۰ میلیون متر مکعب در روز به ‌۸/۵ میلیون متر مکعب کاهش داده است.

سخنگوی وزارت برق عراق با تاکید بر اینکه مهمترین چالش صنعت برق عراق در حال حاضر تامین گاز مورد نیاز نیروگاه‌هاست، افزود که مذاکرات با طرف ایرانی ادامه دارد اما ایران مطالبات خود را می‌خواهد و وزارت دارایی عراق باید این مبلغ را به ایران بپردازد.

احمد موسی گفت که عدم پرداخت بدهی به ایران و تداوم کاهش صادرات گاز از ایران به عراق سبب می‌شود که روزانه ۴ هزار و ۱۰۰ مگاوات از میزان تولید برق در عراق کاسته شود.

این مقام وزارت برق عراق اضافه کرد که اکثر نیروگاه‌های برق عراق آماده بهره‌برداری هستند اما با کاهش شدید صادرات گاز ایران، مجبور شدیم فعالیت این نیروگاه‌ها را متوقف کنیم و در حال حاضر دلیل اصلی کمبود برق در عراق عدم تخصیص بودجه و اعتبار برای خرید گاز است.

سخنگوی وزارت برق عراق خاطرنشان کرد که پیشتر مصطفی الکاظمی، نخست وزیر، دستور تخصیص بودجه برق را داده بود و وزارت نفت عراق را نیز موظف کرده بود تا ۵۰ میلیارد دینار به وزارت برق پرداخت کند اما از این مبلغ فقط ۶ میلیارد دینار پرداخت شده است و به همین دلیل وزارت برق نمی‌تواند خود را با تقاضای مصرف کنندگان برق هماهنگ کند.

دولت ایران رقم دقیق بدهی عراق بابت صادرات گاز و برق را اعلام نکرده‌اند اما یحیی آل‌اسحاق، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، پیشتر گفته است که مطالبات ایران از عراق در محدود ۵ تا ۷ میلیارد دلار است و عمده این مطالبات به فروش و صادرات گاز و برق مربوط است.

مقام‌های وزارت نفت و شرکت گاز ایران در هفته‌های گذشته بارها درباره کمبود گاز هشدار داده‌اند و از اواخر تابستان دستور جایگزینی سوخت مایع از جمله مازوت را با وجود پیامدهای شدید در ایجاد آلودگی شدید هوا صادر کرده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
امروز
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید