فشارهای امنیتی به خانواده جان‌باختگان هواپیما؛ انجمن خانواده‌ها فراخوان روشن کردن شمع داد

۱۴۰۰/۱۰/۱۳

هم‌زمان با فراخوان انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی برای روشن کردن شمع در سالگرد انهدام هواپیما، گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال حاکی از افزایش فشار نهادهای امنیتی به خانواده‌ها درباره مراسم یادبود است.

یک منبع مطلع به نقل از برخی خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای مسافربری اوکراینی به ایران اینترنشنال گفت طی روزهای اخیر ماموران نیروی انتظامی و لباس شخصی با تماس تلفنی و یا مراجعه حضوری به خانه برخی از خانواده‌ها از آن‌ها خواسته‌اند اگر می‌خواهند مراسم سالگرد برگزار کنند، باید تامین امنیت آن را به نیروی انتظامی بسپرند.

این منبع مطلع افزود: «ماموران انتظامی به صورت شخصی به ساختمان و محل سکونت خانواده‌ها رفته و در زمینه برگزاری مراسم سالگرد به آن‌ها هشدارهایی داده‌اند.»

در سال گذشته هم مراسم سالگرد کشته‌شدگان به دلیل فشارهای امنیتی یا لغو شده بود یا به صورت محدود برگزار شد.

فراخوان «من هم شمعی روشن خواهم کرد»

در آستانه دومین سالگرد انهدام هواپیما، انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس752 فراخوانی صادر کرد و از مردم خواست در هر کجا که هستند شمعی را به یاد این کشته‌شدگان روشن کنند و تصویر آن را با هشتگ «#من_هم_شمعی_روشن_خواهم_کرد» در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنند.

حامد اسماعیلیون که همسر و تنها فرزند خود را در سرنگونی هواپیما از دست داده، در یادداشتی در حساب فیس‌بوک خود، هدف از روشن کردن شمع را یادآوری همه جنایت‌ها و ظلم‌های جمهوری اسلامی طی بیش از چهل سال گذشته دانست و با ذکر چندین اسم، یاد قربانیان را گرامی داشت.

او با اشاره به کشته‌شدگان انهدام این هواپیما، کشته‌شدگان اعتراضات مختلف مردمی در ایران، کشته‌شدگان قتل‌های زنجیره‌ای، «تمام قربانیان شکنجه و اعدام و زندان» و جنگ و تبعید، اعدام‌های دهه شصت، قربانیان سرکوب اقلیت‌های مذهبی و قومی و دیگر قربانیان نوشت: «... به یاد مادرانی که گوری برای گریستن ندارند، به یاد پدرانی که پیکر فرزندشان از آن‌ها دریغ شد، به یاد اشک‌های هر روزه‌ مادرم، به یاد زندگی که از ما گرفته شد، به یاد شادی که حالا خاطره‌ای دور است، به یاد هرآن‌کس که از شرورترین آدم‌های زمین زخم خورده است، من هم شمعی روشن خواهم کرد.»

اسماعیلیون با هشتگ «دادخواهی» تاکید کرد: «ما قربانیان جمهوری اسلامی در چهار دهه رذالت و فساد و جنایت در یک دادخواهی بزرگ در کنار هم ایستاده‌ایم.»

جواد سلیمانی، یکی دیگر از اعضای خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی با انتشار یادداشتی در حساب اینستاگرام خود نوشت: «حتی برای من سخت است بگویم #من_هم_شمعی_روشن_خواهم_کرد، چرا که انگار باید پذیرفته باشم که تمام شده است.»

استقبال از فراخوان

فراخوان خانواده‌های کشته‌شدگان انهدام هواپیمای اوکراینی با استقبال کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

همچنین بسیاری از خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات مختلف مردمی در سال‌های اخیر در ایران با انتشار تصاویری از این نزدیکان کشته‌شده خود، به این کارزار پیوستند.

به عنوان نمونه، خانواده‌‌های ابراهیم کتابدار، جواد بابایی‌زاده، جواد شیازی و علیرضا استوان از جانباختگان اعتراضات آبان ۹۸ در حساب اینستاگرام خود نوشتند: «در کنار خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی ایستاده‌ایم.»

ابراهیم رئیسی در آستانه دومین سالگرد انهدام هواپیمای اوکراینی با صدور دستوری خواهان پرداخت سریع غرامت به خانواده‌های جان‌باختگان و «‌دلجویی» از آنان شد.

این در حالی است که پیشتر حامد اسماعیلیون، سخنگوی خانواده جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، درباره بیانیه کشورهای دخیل در این پرونده به ایران‌اینترنشنال گفت پیش‌بینی می‌کند پرونده شلیک موشک‌ توسط سپاه به این هواپیما به سازمان جهانی هوانوردی و در صورت پاسخ ندادن ایران به دادگاه لاهه ارجاع شود.

پیش از آن، وزیران این چهار کشور از اینکه جمهوری اسلامی در مذاکره پرداخت غرامت با این گروه در ۲۲ نوامبر، اول آذر، شرکت نکرده است، ابراز تاسف شدید کردند.

اخبار
اخبار
پنجره

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید