حزب‌الله لبنان برای پنهان کردن پهپادها و تسلیحات ایران در سوریه، مخفیگاه زیرزمینی می‌سازد

۱۴۰۰/۱۰/۱۲

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که حزب‌الله لبنان به‌منظور پنهان کردن محل‌های نگهداری تسلیحات و پهپادهای ایرانی در سوریه از حملات اسرائیل، درحال حفر مخفیگاه زیرزمینی در اطراف دمشق است.

به گزارش روز شنبه دوازدهم دی ماه دیده‌بان حقوق بشر سوریه، حزب‌الله لبنان به‌منظور پنهان کردن محل نگهداری پهپادهای ایرانی در سوریه از حملات اسرائیل، طی چند روز گذشته حفر مخفیگاه‌های زیرزمینی را در یک پایگاه نظامی قدیمی در جنوب دمشق آغاز کرده است.

این پایگاه نظامی به نام پایگاه هوایی دیماس که قبلا نیروهای بشار اسد از آن برای آموزش نیروهای اطلاعات هوایی استفاده می‌کردند، در حومه روستای «خربه الورد» قرار دارد. این روستا در نزدیکی منطقه «سیده زینب» در اطراف دمشق، منطقه‌ای که حزب‌الله از سال ۲۰۱۵ در آن مستقر است، قرار دارد.

اعضای حزب‌الله لبنان برای جلوگیری از فیلمبرداری از حفاری‌های این گروه، کشاورزان سوری را از زمین‌های کشاورزی‌شان در اطراف این منطقه بیرون کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه افزود که همزمان، محموله‌های سلاح، مهمات و قطعات ساخت پهپادهای ایرانی که در پایگاه هوایی تیاس (تی-۴) در حومه شهر حمص قرار داشتند به پایگاه نظامی دیماس منتقل شده‌اند.

منابع دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گویند که حزب‌الله لبنان در این پایگاه نظامی نیز در حال انجام عملیات حفاری در داخل و اطراف آن برای ذخیره تسلیحات جمهوری اسلامی است و پایگاه دیماس اکنون به‌طور کامل در کنترل نیروی قدس سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان تحت حمایت آن قرار دارد.

اسرائیل در چند سال گذشته از جمله طی سال‌ ۲۰۲۱ بارها مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه را هدف حملات خود قرار داده است.

تازه‌ترین مورد از این حملات، دو حمله کم سابقه طی یک ماه اخیر به محوطه نگهداری کانتینرها در بندر لاذقیه سوریه است که به گفته دید‌ه‌بان حقوق بشر سوریه هدف این حملات محموله‌های تسلیحاتی ذخیره شده ایران در این بندر بوده است.

یک روز پس از دومین حمله به بندر لاذقیه، بنی گنتس وزیر دفاع اسرائیل، ضمن بازدید از از یک‌ پایگاه نیروی هوایی این کشور، در توییتی تاکید کرد که اسرائیل به ایران اجازه نخواهد داد برای عواملی که شهروندان اسرائیلی را تهدید می‌کنند، سلاح ارسال کند.

همزمان روزنامه‌ تایمز آو اسرائیل نیز نوشت که نیروهای دفاعی اسرائیل بر این باورند طی سال ۲۰۲۱ از طریق حملات هوایی خود توانایی ایران برای انتقال تسلیحات و تجهیزات از طریق سوریه را به میزان قابل توجهی محدود کرده‌اند و قصد دارند این حملات را در سال ۲۰۲۲ ادامه دهند.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
چشم‌انداز
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید