صدرالدین الهی، روزنامه‌نگار و استاد روزنامه‌نگاری، در سن ۸۷ سالگی در آمریکا درگذشت

۱۴۰۰/۱۰/۹

صدرالدین الهی، روزنامه‌نگار و از استادان روزنامه‌نگاری دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی در دهه پنجاه، روز چهارشنبه در ۸۷ سالگی در آمریکا درگذشت. او از دهه سی خورشیدی روزنامه‌نگاری را از کیهان آغاز کرد و از بنیانگذاران مجله کیهان ورزشی بود. الهی از سال ۱۳۵۷ در آمریکا اقامت داشت.

الهی متولد ۱۳ آذر ۱۳۱۳ در تهران بود و خبرنگاری از سال ۱۳۳۱ در آخرین سال دبیرستان آغاز کرد و رده‌های مختلف تا بنیانگذاری کیهان ورزشی و سردبیری آن و استادی روزنامه‌نگاری و مدیریت گروه روزنامه‌نگاری دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی در دهه پنجاه را طی کرد.

در جریان جنگ استقلال الجزایر، الهی بارها به عنوان گزارشگر روزنامه کیهان به این کشور سفر کرد و گزارش‌هایش از جنگ استقلال الجزایر بخشی از کارنامه درخشان روزنامه‌نگاری او است.

او همچنین در فاصله سال‌های ۱۳۳۱ تا ۱۳۵۰ گفت‌وگوهای مطبوعاتی با شماری از چهره‌های برجسته فرهنگ و سیاست ایران از جمله علی اکبر دهخدا، ضیاءالدین طباطبایی، محمد معین، پرویز ناتل خانلری و ساعد مراغه‌ای انجام داد.

الهی در آموزش روزنامه‌نگاری نیز یکی از چند چهره اصلی و تاثیرگذاری است که در شکل‌گیری روزنامه‌نگاری مدرن و آموزش دانشگاهی روزنامه‌نگاری در ایران نقش داشتند.

صدرالدین الهی در سال ۱۳۵۷ و در آستانه انقلاب، برای یک دوره مطالعاتی راهی برکلی کالیفرنیا شد و پس از آن به ناگزیر بیش از چهار دهه در تبعید زندگی کرد اما به روزنامه‌نگاری ادامه داد.

«با سعدی در بازارچه زندگی»، «دوری‌ها و دلگیری‌ها» و «سید ضیا: مرد اول یا مرد دوم کودتا» از جمله کتاب‌هایی است که از صدرالدین الهی منتشر شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

انسان، زمین، فردا
نگاه روز
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید