هرانا: اجرای حکم اعدام در ایران در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال قبل ۲۶ درصد افزایش داشته

۱۴۰۰/۱۰/۷

وب‌سایت حقوق بشری هرانا در گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران نوشت اجرای حکم اعدام در این کشور در ۲۰۲۱ میلادی نسبت به ۲۰۲۰ به میزان ۲۶ درصد افزایش داشته و به دستکم ۲۹۹ مورد رسیده است.

بر اساس این گزارش هرانا، چهار مورد از این اعدام‌ها مربوط به کودک‌مجرمان بود؛ یعنی این افراد در زمان ارتکاب جرم انتسابی کمتر از ۱۸ سال داشتند.

یکی از این کودک‌مجرمان که اعدام او بازتاب گسترده داخلی و بین‌المللی نیز داشت، آرمان عبدالعالی بود که با محکومیت کارشناسان سازمان ملل متحد و سازمان‌های حقوق بشری مواجه شد.

بر اساس گزارش سالانه هرانا، در مجموع، در سال ۲۰۲۱ بازداشت فعالان مدنی و شهروندان ۱۴ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است که در این میان، بازداشت کارگران ۵۳ درصد، بازداشت‌ اقلیت‌های ملی ۵۵ درصد و بازداشت شهروندان در حوزه اندیشه و بیان نیز ۱۲ درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته است.

هرانا نوشت در سال ۲۰۲۱ دستکم ۶۱۸ تجمع کارگری، ۹ مورد ممانعت از تجمع و ۳۳۹ اعتصاب کارگری بوقوع پیوست و در مجموع ۶۴ نفر در حوزه کارگری بازداشت شدند.

در حوزه اصناف و اتحادیه‌ها نیز، در سال ۲۰۲۱دستکم ۱۲۶۱ تجمع صنفی، ۴ مورد ممانعت از تجمع و ۱۹۲ اعتصاب صنفی به وقوع پیوست.

همچنین در حوزه محکومیت‌ها، صدور حکم قضایی برای کارگران ۵۰ درصد، در حوزه زنان ۵۶ درصد و حوزه دانشجویان ۶۲ درصد افزایش وجود داشته است.

امروز
نگاه روز
اخبار ۲۳

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید