یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران: برای ما حالت اضطراری در مذاکرات وجود ندارد

۱۴۰۰/۱۰/۶

یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران در آستانه دور جدید مذاکرات وین گفت، برای ما حالت اضطراری در مذاکرات وجود ندارد و اسیر ضرب‌الاجل‌های ساختگی نخواهیم شد.همزمان رسانه‌های ایران خبر دادند سپاه پاسداران حمله به تاسیسات هسته‌ای اسرائیل را در مانور موشکی خود شبیه‌سازی کرده است.

سخنان یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایران واکنشی است به سخنان جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، که هفته گذشته گفت آمریکا و دیگر قدرت‌های جهانی پشت درهای بسته در مذاکرات وین یک ضرب‌الاجل تعیین کرده‌اند که زمان آن دور نیست.

یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایران یک‌شنبه شب به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت که تیم مذاکره‌کننده ایران با قدرت و آماده به وین می‌رود و تا زمانی که لازم باشد برای ادامه گفت وگوها در این شهر خواهد ماند اما ما اسیر «ضرب‌الاجل‌های ساختگی» نخواهیم شد.

در بخشی از این مصاحبه، منبع نزدیک به تیم‌ مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی که نام او ذکر نشده است، گفت که ایران متعهد به دستیابی به یک توافق خوب در کوتاه‌ترین زمان ممکن است اما ما اسیر ضرب‌الاجل‌های ساختگی نخواهیم شد و این ضرب‌الاجل‌ها باعث تغییر خطوط قرمز ما نخواهند شد، برای ما حالت اضطراری در مذاکرات وجود ندارد.

این منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایران افزود که با توافق درباره مسایل شکلی مذاکرات در دور پیشین، مذاکره‌کنندگان قرار است در دور آتی درباره محتوا گفت وگو کنند و اگر طرف‌های دیگر آماده تمرکز بر گفت‌وگوهای محتوایی باشند، می‌توانیم رو به جلو حرکت کنیم.

این در حالی است که به نوشته هاآرتص، مشاور امنیت ملی آمریکا، هفته گذشته در جریان سفر خود به اسرائیل با اشاره به تعیین ضرب‌الاجل برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وین، خاطرنشان کرد که آمریکا و قدرت‌های جهانی پشت درهای بسته در این باره چهارچوب زمانی را مشخص کرده‌اند که تا چند هفته‌ دیگر مذاکره‌کنندگان متوجه خواهند شد که آیا ایران برای راه‌حل دیپلماتیک آماده است یا خیر.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفت: «در مقطعی که آینده چندان دوری هم نیست، ناچار می‌شویم نتیجه‌گیری کنیم که دیگر برجام در کار نیست و باید برای یک توافق کاملا متفاوت مذاکره کنیم و قطعا وارد دوره‌ای از بحران‌ فزاینده شویم.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز روز سه‌شنبه گفت که فرصت برای احیای برجام «بسیار، بسیار، بسیار کوتاه» می‌شود.

با این حال یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایران یکشنبه شب، پنجم دی ماه، با اشاره به آنچه «پیشرفت حاصل شده درباره متون مربوط به موضوعات هسته‌ای در دور قبل» خواند، گفت که این پیشرفت حاکی از تعامل جدی ایران است و الان نوبت طرف‌های مقابل است تا حسن نیت خود را در رابطه با موضوعات تحریمی نشان دهند.

از سوی دیگر در آستانه دور جدید مذاکرات وین، خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران و خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی، نیز روز یکشنبه با انتشار تصویری نوشتند: «سپاه پاسداران با شبیه‌سازی تاسیسات اتمی دیمونا، حمله به این مرکز حساس و حیاتی اسرائیل را در رزمایش موشکی خود با موفقیت تمرین کرد.»

فرمانده کل سپاه پاسداران نیز گفت که فاصله بین عملیات واقعی و این رزمایش موشکی «تنها در تغییر زوایای پرتاب موشک» بوده است و دشمنان باید مراقب حرف‌ها و صحبت‌هایشان باشند.

پیش از این بریتانیا شلیک موشک‌های بالستیک در رزمایش سپاه را محکوم کرده و وزارت خارجه این کشور در بیانیه‌ای تاکید کرده بود که این اقدامات ایران تهدیدی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است.

خبر ورزشی
ایران ۱۴۰۰
مستند کوتاه: آلبر کامو، نماد شورش

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید