همزمان با افزایش تعداد مبتلایان اومیکرون به ۱۵ نفر، دستور بسته شدن مرزهای هوایی لغو شد

۱۴۰۰/۱۰/۵

به گفته مقام‌های وزارت بهداشت، شمار مبتلایان به سویه اومیکرون کرونا در ایران به ۱۵ نفر افزایش یافته است؛ همزمان اعلام شده است مرزهای زمینی و دریایی بسته شده اما مرزهای هوایی به استثنای شهروندان ۱۲ کشور باز است.

علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث‌ فرهنگی، روز یکشنبه گفت ورود گردشگر خارجی، به استثنای ۱۲ کشور، فقط از مرز هوایی امکان‌پذیر شده و مرزهای زمینی و دریایی همچنان به روی گردشگران بسته است.

بر اساس دستورالعمل قبلی وزارت کشور، از روز شنبه ورود مستقیم و غیرمستقیم مسافر از هشت کشور آفریقایی و چهار کشور اروپایی به مدت ۱۵ روز ممنوع شده بود.

هشت کشور آفریقایی شامل بوتسوانا، آفریقای جنوبی، نامیبیا، زیمبابوه، لسوتو، اسواتینی، موزامبیک و مالاوی و چهار کشور اروپایی شامل انگلیس، فرانسه، نروژ و دانمارک ذکر شده‌اند.

اما پس از اعتراضات به این دستورالعمل، از جمله ابراهیم پورفرج رییس جامعه تورگردانان که گفته بود «این مصوبه فقط ورود گردشگران خارجی را ممنوع کرده و برای دیگر مسافران محدودیتی قائل نشده است»، روز یکشنبه ایسنا گزارش داد که با رایزنی وزیر میراث فرهنگی و گردشگری با وزیر کشور این دستورالعمل تغییر کرده است.

از سوی دیگر جواد هدایتی، مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، روز یکشنبه تایید کرد که مرزهای زمینی برای سفرهای گردشگری به ترکیه نیز بسته شد.

روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک، روز شنبه خبر داده بود که مرزهای زمینی ایران در بخش مسافری برای جلوگیری از شیوع بیشتر سویه اومیکرون از روز شنبه و تا ۱۵ روز آینده بسته خواهد بود.

مقام‌های وزارت بهداشت شناسایی اولین مبتلا به اومیکرون را روز۲۸ آذر اعلام کردند و او را شهروند بازگشته از امارات متحده عربی معرفی کردند.

محمد هاشمی، سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، با اعلام اینکه در روزهای قبل هشت مبتلای دیگر در کشور شناسایی شدند گفت روز شنبه نیز شش بیمار دیگر مبتلا به سویه جدید اومیکرون شناسایی شدند که پنج نفر از آن‌ها در هرمزگان و یک نفر در بابل هستند.

به گفته هاشمی، پیش از این هشت مورد دیگر شناسایی شده بودند که با شناسایی افراد جدید تعداد مبتلایان به این سویه به ۱۴ نفر رسید.

عبدالرضا فاضل رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان، نیز خبر داد که تست سویه اومیکرون یک نفر در این استان مثبت شده و نمونه برای آزمایش‌های دقیق‌تر به تهران ارسال شده است.

فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان، نیز درباره جزییات ابتلای پنج نفر به سویه اومیکرون در این استان گفت که سه مرد و دو زن در محدوده سنی ۲۲ تا ۴۴ سال، به این سویه مبتلا هستند.

به گفته نوروزیان، چهار نفر ساکن استان هرمزگان هستند و یک نفر مسافر از اردبیل است.

تازه‌ترین خبرها

ایران ۱۴۰۰
تیتر اول
ایران ۱۴۰۰

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید