سخنگوی ائتلاف با افشای نقش سپاه و حزب‌الله در یمن: حسن ایرلو فرمانده عملیات نظامی بود

۱۴۰۰/۱۰/۵

ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، با ارائه مستنداتی از نقش سپاه پاسداران و همچنین گروه حزب‌الله در جنگ یمن گفت حسن ایرلو، سفیر جمهوری اسلامی نزد حوثی‌ها، نیز عملیات نظامی در یمن را فرماندهی می‌کرد.

المالکی در یک نشست خبری که روز یکشنبه در ریاض برگزار شد با اشاره به اینکه حوثی‌ها سرسپرده و گوش به فرمان سپاه پاسداران هستند گفت آنها از ابتدای جنگ یمن تاکنون مجموعا ۴۳۰ موشک بالستیک و ۸۵۱ پهپاد به سوی عربستان سعودی شلیک کرده‌اند که بر اثر آنها ۵۹ شهروند غیرنظامی سعودی کشته شده‌اند.

سخنگوی ائتلاف همچنین گفت تغذیه کننده تفکر فرقه‌گرایی در یمن، عراق، سوریه و لبنان حکومت ایران است و شبه‌نظامیان حوثی این تفکر را از ایران گرفته‌اند.

او همچنین حسن ایرلو را که به نام سفیر به یمن رفته بود فردی دانست که عملیات نظامی را فرماندهی می‌کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی گفته‌اند حسن ایرلو پس از ابتلا به کرونا به ایران انتقال یافت و «شهید شد».

مقام‌های آمریکا پیشتر اعلام کرده بودند که ایرلو از فرماندهان نیروی قدس سپاه پاسداران است. در روزهای اخیر نیز شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی به ارتباط نزدیک او با قاسم سلیمانی، فرمانده کشته‌شده نیروی قدس، اشاره کرده‌اند.

در نشست خبری سخنگوی ائتلاف همچنین تصاویر و ویدیوهایی ارائه شد که نیروهای حزب‌الله را در حال آموزش‌های مختلف به حوثی‌ها،‌از جمله آموزش پرتاب پهپاد، نشان می‌داد.

یکی دیگر از ویدیوهای ارائه شده در این نشست یک فرمانده حزب‌الله را در حال صحبت با یکی از فرماندهان بلندپایه حوثی‌ها، نشان می‌داد که می‌گوید: «جنگ سوریه در آستانه پایان است و پس از آن اکثر مجاهدین به یمن خواهند آمد.»

ترکی مالکی در نشست خبری خود گفت: «سازمان تروریستی حزب‌الله ویرانی را در منطقه و جهان گسترش داده و مسئول هدف قرار دادن غیرنظامیان در عربستان سعودی و یمن است.»

او با تاکید بر این که «می‌دانیم راه‌حل سیاسی در یمن بهترین راه‌حل است» اضافه کرد که شبه‌نظامیان حوثی همه تلاش‌های سازمان ملل متحد برای راه‌حل سیاسی بحران یمن را رد کرده‌اند و تصمیمی برای حضور در راه‌حل سیاسی را ندارند.

مالکی با اعلام این که شبه‌نظامیان حوثی از فرودگاه صنعا به عنوان نقطه پرتاب موشک‌های بالیستیک استفاده می‌کنند، گفت این شبه‌نظامیان با بیش از ۲۴۷ مین دریایی ناوبری دریایی را به خطر انداختند و تلاش‌های ائتلاف به تامین امنیت ناوبری در دریای سرخ کمک کرده است.

اخبار
ایران ۱۴۰۰
مردم معمولی - آفریقا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید