سازمان هواپیمایی نیز ورود سویه اومیکرون کرونا از مرزهای هوایی را رد کرد

۱۴۰۰/۱۰/۴

پس از آنکه سازمان بنادر ورود مسافر مبتلا به سویه اومیکرون از مرز دریایی به کشور را تکذیب کرد، رییس سازمان هواپیمایی کشوری نیز با رد اظهارات وزارت بهداشت، ورود مسافر مبتلا از مرزهای هوایی را تکذیب کرد.

محمد محمدی‌بخش، رییس سازمان هواپیمایی کشوری، روز شنبه در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ورود مسافر مبتلا به اومیکرون از طریق سفرهای هوایی به داخل کشور گفت: «چنین موضوعی به هیچ وجه تایید نمی‌شود و تاکنون گزارشی مبنی بر این موضوع اعلام نشده است.»

مقام‌های وزارت بهداشت روز۲۸ آذر خبر دادند که اولین مورد سویه اومیکرون کرونا از طریق امارات متحده عربی وارد ایران شده و «یکی دو مورد مشکوک» نیز قرنطینه هستند.

وزارت بهداشت اشاره‌ای به نام مرز ورودی و چگونگی ورود این مسافر نکرده‌اند.

پیش از این چنگیز جوادپور، مسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی، نیز ورود فرد مبتلا از طریق دریایی را رد کرده و گفته بود: «ما مسافر دریایی زیادی از امارات نداریم و بیشترین مسافران از طریق مرزهای هوایی وارد کشور می‌شوند.»

محمد محمدی‌بخش، رییس سازمان هواپیمایی کشوری، در گفت‌وگویش با ایسنا همچنین گفت که ستاد کرونا چهارشنبه گذشته دستورالعملی برای تشدید کنترل‌ها برای جلوگیری از ورود سویه اومیکرون کرونا ارسال کرده است.

به گفته او، اگر مسافری مشکوک به کرونا باشد و تست منفی یا کارت واکسن نداشته باشد به آزمایشگاه‌ معرفی خواهد شد.

روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک، نیز روز شنبه خبر داد که مرزهای زمینی ایران در بخش مسافری برای جلوگیری از شیوع بیشتر سویه اومیکرون از روز شنبه و تا ۱۵ روز آینده بسته خواهد بود.

با این حال او گفت افرادی که مجوزهای اقامت دائم، تحصیل، درمان و تجارت دارند مستثنی هستند.

در همین حال حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا، با تاکید بر اینکه میزان سرایت اومیکرون سه برابر سویه دلتا است هشدار داد در صورت کامل نشدن واکسیناسیون و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شیوع این سویه در کشور طی سه چهار هفته آینده اوج خواهد گرفت.

خلاصه خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید