کریسمس با کرونا؛ جهان چطور جشن می‌گیرد؟

۱۴۰۰/۱۰/۴

بیش از ۴۵۰۰ سفر هوایی در سراسر جهان به‌دلیل شیوع سویه اومیکرون کرونا مختل شده است و بسیاری نتوانستند کریسمس را در کنار عزیزانشان جشن بگیرند.

افراد زیادی هم به‌دلیل ابتلا به کوویدـ۱۹ در قرنطینه خانگی‌اند و باید کریسمس را تنها سپری کنند، اما به‌رغم اعمال محدودیت‌ها، تکاپو در همه نقاط دنیا برای به‌خوبی برگزار کردن این جشن جریان داشت و جریان دارد.

در کره جنوبی با سختگیرانه‌ترین محدودیت‌های فاصله‌گذاری، کلیساها تنها قادر به پذیرش شماری از عبادت‌کنندگانند و با ۷۰ درصد ظرفیت، برنامه‌هایشان را اجرا می‌کنند. تمامی شرکت‌کنندگان در مراسم عبادی باید واکسینه کامل باشند.

کره جنوبی از حدود دو ماه پیش که محدودیت‌ها را در تلاش برای بازگشت به وضعیت عادی تا حدود زیادی لغو کرد، با افزایش موارد ابتلا و مرگ ناشی از کرونا دست و پنجه نرم می‌کند.

این کشور ناچار به بازگرداندن سختگیرانه‌ترین مقررات فاصله‌گذاری، با جمع‌های نهایتا چهارنفره شد. کافه‌ها و رستوران‌ها هم از ساعت ۹ شب تعطیل است.

سویه شایع غالب در این کشور همچنان سویه دلتاست. متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که سویه اومیکرون تا دو ماه دیگر در کره جنوبی به سویه غالب تبدیل شود.

جشن کریسمس در اکثر نقاط هند و در ترس از شیوع سویه اومیکرون، که احتمالا این کشور را طی هفته‌های آتی درخواهد نوردید، سوت‌وکور برگزار شد و بیشتر تزئینات کریسمسی وجود داشت تا مردمی که گرد هم جمع شده باشند.

در شهرهای بزرگ همچون دهلی و بمبئی، قوانین منع رفت‌و‌آمد شبانه اعمال شد و تجمعات بیش از ۵ نفر هم ممنوع شد. در بمبئی و برخی مناطق دیگر، مردم با شمار محدودی برای ادای مراسم عشای ربانی نیمه‌شب گرد آمدند. تنها ۲ درصد جمعیت ۱/۴ میلیارد نفری هند مسیحی‌اند.

جشن کریسمس در نیوزیلند در گرمای نیمه‌تابستان و با محدودیت‌های کمی برگزار شد. نیوزیلند از معدود کشورهای جهان است که از شیوع سویه اومیکرون در امان مانده است.

۹۵ درصد جمعیت بزرگسال در نیوزیلند دست‌کم یک دوز واکسن را تزریق کرده که این کشور را به یکی از کشورها با بالاترین جمعیت واکسینه کوویدـ۱۹ تبدیل می‌کند. تنها مورد سویه اومیکرونی که در نیوزیلند شناسایی شد، در مرز این کشور مهار شد.

با گذشت دو سال از شیوع کوویدـ۱۹، نیوزیلند با مدیریت مرزهایش شیوع ویروس را مهار کرده است. آمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در این کشور ۵/۵ میلیون نفری ۵۰ نفر است.

در فیجی، که هم‌اکنون با موج شیوع کوویدـ۱۹ دست‌به‌گریبان است، نرخ مرگ‌ومیر ناشی از کرونا حدود ۷۰۰ مورد است. حدود ۹۲ درصد جمعیت بزرگسال فیجی کامل واکسینه شده‌اند. ۹۷/۷ درصد دست‌کم یک دوز واکسن را تزریق کرده‌اند و بسیاری در کلیساها و جمع خانواده کریسمس را جشن می‌گیرند. وزیر بهداشت این کشور در پیام کریسمسی‌اش از مردم خواست این مناسبت را «عاقلانه» جشن بگیرند.

استرالیا نیز کریسمس را در موج شیوع کوویدـ۱۹ جشن گرفت. استرالیا که در بدترین برهه شیوع همه‌گیری به سر می‌برد، مقررات مربوط به ماسک زدن و سایر اقدامات پیشگیرانه در این کشور را از نو اعمال کرده است. سویه اومیکرون در برخی ایالت‌های این کشور به سویه غالب تبدیل شده و ۷۰ درصد موارد ابتلا در کوئینزلند، ناشی از ابتلا به این سویه است.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، در پیامی به مناسبت کریسمس گفت که مردم این کشور در کنار یکدیگر از چالش سویه اومیکرون عبور خواهند کرد.

گرمای هوا در برخی نقاط استرالیا، مردم را از جشن گرفتن در خارج خانه منصرف کرد. احتمال دارد دمای هوا در پرث، واقع در غرب استرالیا، روز شنبه به ۴۲ درجه سانتی‌گراد برسد و ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱ را به گرم‌ترین کریسمس ثبت‌شده در طی قرن اخیر تبدیل کند.

در آلمان، مردم برای رفتن به کلیسا به گواهی واکسیناسیون و تست منفی کرونا احتیاج داشتند. کلیسای جامع فرانکفورت با ظرفیت ۱۲۰۰ نفر، تنها ۱۳۷ نفر را پذیرا بود که بایستی با فاصله از هم می‌نشستند و از روزها پیش جایشان را رزرو کرده بودند. سرودهای کریسمس هم از پشت ماسک‌ها خوانده شد.

در هلند، کشوری که چند روز پیش از کریسمس وارد قرنطینه شد، تمامی فروشگاه‎‌های غیرضروری، کافه‌ها و رستوران‌ها بسته‌ است و در روز کریسمس تنها ۴ نفر می‌توانند دور هم جمع شوند. هلند در واکسیناسیون کرونا از همسایگانش عقب افتاده است.

در فرانسه و به‌رغم افزایش مبتلایان به کرونا، دولت منع رفت‌وآمد و تعطیلی اعمال نکرده است. اما ساعت‌ها صف بستن برای تست دادن پیش از رفتن به خانه عزیزان برای کریسمس، نمی‌گذارد که مردم با دلخوشی جشن بگیرند.

در بیت‌لحم، شهری که زادگاه عیسی مسیح خوانده می‌شود، طبال‌ها و نوازنده‌های نی‌انبان در شهر و در بین جمعیت کوچکی از مردم و خیابان‌هایی خالی قدم زدند. با اعمال محدودیت‌های سفر دولت اسرائیل، جهانگردان کشورهای دیگر امسال از سفر به این شهر بازماندند.

بیت‌لحم پیش از آغاز همه‌گیری کوویدـ۱۹ هر ساله در چنین روزی میزبان هزاران زوار از سراسر جهان بود. خالی شدن شهر از جهانگردان، به هتل‌ها، رستوران‌ها و مغازه‌های فروش سوغاتی ضربه سختی وارد کرده است.

تازه‌ترین خبرها

بررسی بازارها
امروز
یکی از ما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید