پژوهشگر آمریکایی از دانشگاه پرینستون به دلیل عدم پیگیری زندانی شدنش در ایران شکایت کرد

۱۴۰۰/۱۰/۳

ژیو وانگ، پژوهشگر آمریکایی که سه سال در ایران زندانی بود، از دانشگاه پرینستون به دلیل عدم تلاش برای آزادی او از حبس شکایت کرده است.

به گزارش واشینگتن فری بیکن، ژیو وانگ در این شکایت که آن را یک ماه پیش اقامه کرده، عنوان کرده است که پرینستون او را در سال ۲۰۱۶ برای دوره دکترا به ایران فرستاد، اما پس از دستگیری‌اش برای آزادی او کاری نکرد و تلاش کرد با هدف حفظ اعتبار دانشگاه و ارتباطات آن با ایران، جلوی اقدام همسر ژیو وانگ برای علنی کردن خبر دستگیری او را بگیرد.

ژیو وانگ دانشگاه پرینستون و مرکز ایران آن را متهم کرد که قبل و بعد از دستگیری او به توصیه «فعالان و دانشگاهیان حامی رژیم» ایران عمل کرده است.

این محقق آمریکایی خاطرنشان کرد پس از آنکه در ایران خطر علیه خود را احساس کرده، وکیلان و مسئولان دانشگاه پرینستون از او خواستند به سفارت سوییس در تهران پناه نبرد.

ژیو وانگ در شکایت خود نوشت: «هر آنچه که پرینستون انجام داد یا از انجام آن خودداری کرد با هدف رفع مسئولیت سازمانی، محافظت از اعتبار خود و حفظ روابط سیاسی آن با ایران صورت گرفت.»

ژیو وانگ که در مرداد ۱۳۹۵ در ایران دستگیر و به جرم جاسوسی به ده سال زندان محکوم شده بود، در آذر ۱۳۹۸ درپی یک توافق تبادل زندانی، از اوین آزاد شد و به آمریکا بازگشت.

در همین حال، کایلی مور گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی که قبلا در ایران زندانی بود، در توییتی با اشاره به شکایت ژیو وانگ از دانشگاه پرینستون نوشت: رفتار پرینستون با ژیو وانگ شرم‌آور بود.

مور گیلبرت افزود: دانشگاه پرینستون «باید درباره آزادی آکادمیک و حقوق بشر، یعنی همان ارزش‌هایی که ادعای حفاظت از آن را دارد، تفکر کند و روابط برخی از کارکنان خود با رژیم ایران را از نزدیک مورد بررسی قرار دهد.»

مور گیلبرت، استاد مطالعات اسلامی در دانشگاه ملبورن استرالیا، در پاییز سال ۱۳۹۷ در ایران بازداشت شد و دستگاه قضایی ایران به اتهام جاسوسی حکم حبس ۱۰ ساله برای او صادر کرد. او آذرماه سال گذشته با سه زندانی ایرانی محکوم در پرونده طرح ترور دیپلمات اسرائیلی در سال ۲۰۱۲ مبادله شد و به استرالیا بازگشت.

یکی از ما
حرف آخر با پوریا زراعتی
کمبود تراشه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید