شلیک ۱۶ موشک بالستیک در رزمایش سپاه؛ ستاد نیروهای مسلح: رزمایش پاسخ به تهدید اسرائیل بود

۱۴۰۰/۱۰/۳

سپاه پاسداران از شلیک ۱۶ موشک بالستیک و موشک‌های نقطه‌زن کروز دریایی در چهارمین روز رزمایش خود خبر داد و همزمان وب‌سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی این رزمایش را «پیام روشن و قاطع» به طرف‌های غربی خواند.

به گزارش رسانه‌های ایران، در مرحله نهایی رزمایش «پیامبر اعظم ۱۷» نیروهای هوافضای سپاه پاسداران ۱۶ موشک بالستیک بردبلند ، میان‌برد و کوتاه‌برد، از جمله «عماد»، «قدر» و «سجیل» را به اهداف فرضی شلیک کردند.

در این گزارش به برد این موشک‌ها اشاره نشده و «اجرای قابلیت مانورپذیری موشک‌های سوخت جامد برای عبور از سپرهای دشمن» از ویژگی‌های این رزمایش ذکر شده است.

پیش از این از موشک «سجیل» به عنوان اولین موشک دوربرد سوخت جامد ایران نام برده شده بود.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که در حمایت از برجام صادر شد از ایران خواسته که از توسعه موشک‌های بالستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشند، خودداری کند و آمریکا برنامه موشکی ایران را نقض برجام می‌داند.

سپاه پاسداران همچنین اعلام کرد که نیروهای این نهاد در چهارمین روز رزمایش پیامبر اعظم ۱۷ از سکوهای شناوری و ساحلی، موشک‌های نقطه‌زن کروز دریایی با برد متوسط به سمت اهداف فرضی در دریا شلیک کردند و یک پهپاد همزمان دو هدف را مورد اصابت قرار داد.

این رزمایش از ۲۹ آذر و سه روز پس از وقفه در مذاکرات اتمی، در سواحل خلیج فارس، تنگه هرمز و منطقه عمومی استان‌های هرمزگان، بوشهر و خوزستان در حال برگزاری است.

در همین حال محمدحسین باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی گفت که این رزمایش از قبل طراحی شده بود، اما پاسخ به تهدیدهای «فراوان و توخالی» مقامات اسرائیل باعث شد که در روزهای اخیر انجام شود.

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران نیز پیام این رزمایش را «هشدار جدی، واقعی و میدانی» به مقام‌های اسرائیل دانست. او گفت که بین عملیات واقعی و رزمایش موشکی سپاه تنها در تغییر زوایای پرتاب موشک تفاوت وجود دارد، «بنابراین دشمنان باید مراقب حرف‌ها و صحبت هایشان باشند».

سایت نور نیوز نزدیک به شورای عالی امنیت ملی هم نوشت: «اگرچه رزمایش اخیر سپاه که طی آن رشته عملیات کم‌سابقه‌ای در ابعاد مختلف مورد اجرا گذاشته شد، بر اساس برنامه‌ریزی قبلی بوده است، اما تقارن اتفاقی آن با مذاکرات وین و تهدیدات مطرح شده از سوی ضلع غربی مذاکرات پیام روشن و قاطعی را به هرگونه تهدید نظامی ایران مخابره کرد.»

بریتانیا شلیک موشک‌های بالستیک در رزمایش سپاه را محکوم کرد. وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای اشاره کرد این اقدامات ایران «تهدیدی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است» و خواستار توقف فوری آنها شد.

اتحادیه اروپا و همچنین نماینده روسیه روز پنجشنبه اعلام کردند که هشتمین دور مذاکرات احیای برجام از روز دوشنبه ششم دی‌ماه در وین از سرگرفته می‌شود.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران نیز تایید کرد که مذاکرات وین «هفته آینده» از سرگرفته می‌شود و سه کشور اروپایی به ویژه فرانسه را متهم کرد که در مذاکرات قبلی نقش «غیرسازنده» داشتند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز چهارشنبه گفته بود که آمریکا و دیگر قدرت‌های جهانی پشت درهای بسته در مذاکرات وین یک ضرب‌الاجل تعیین کرده‌اند که زمان آن دور نیست.

چهار مقام اسرائیلی که در جلسه‌های سالیوان در اسرائیل حضور داشتند هم به وب‌سایت اکسیوس گفتند مطمئن شده‌اند آمریکا آماده است در صورت لزوم موضع سخت‌تری در قبال ایران اتخاذ کند و دیدگاه‌های اسرائیل را در نظر بگیرد.

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
مستند کوتاه: تورهای خالی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید