پایان مرحله زمینی رزمایش سپاه در جنوب ایران؛استفاده از موشک‌های بالستیک و پهپادهای انتحاری

۱۴۰۰/۱۰/۲

سپاه پاسداران روز پنجشنبه اعلام کرد که مرحله زمینی رزمایش «پیامبر اعظم ۱۷» در جنوب ایران با اجرای عملیات «رزم گسترده شبانه» پایان یافت.

این رزمایش از ۲۹ آذر در سواحل خلیج فارس، تنگه هرمز و منطقه عمومی استان‌های هرمزگان، بوشهر و خوزستان در حال برگزاری بود.

یگان‌هایی از نیروهای زمینی، دریایی و هوافضای سپاه پاسداران همچنین برخی یگان‌های بسیج در این رزمایش حضور دارند و همزمان رزمایشی نیز در استان فارس برگزار شد.

بر اساس اعلام سپاه پاسداران، در دومین روز این رزمایش موشک‌های بالستیک زمین به زمین اهداف فرضی را مورد اصابت قرار دادند و شناورهای شبیه‌سازی شده دشمن فرضی با شلیک موشک‌های سطح به سطح شناوری و ساحل به دریا منهدم شدند.

در همین حال حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، استفاده‌ از «پهپادهای تهاجمی انتحاری» و همچنین «مین‌های جهنده علیه اهداف متحرک» را از اقدامات جدید در این رزمایش ذکر کرد.

او استفاده موثر از قدرت تهاجمی توسط بالگردها، شلیک موشک‌ها و راکت‌ها در فواصل دور از بالگردها را از دیگر ویژگی‌های این رزمایش اعلام کرد.

در سال‌های اخیر و پس از خروج آمریکا از برجام، سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران رزمایش‌های مختلفی را در خلیج فارس و استان های جنوبی ایران برگزار کرده‌اند.

رزمایش جدید نیز همزمان با توقف مذاکرات اتمی وین برگزار شده است.

در همین حال جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز چهارشنبه به هاآرتص گفته بود که آمریکا و دیگر قدرت‌های جهانی پشت درهای بسته در مذاکرات وین یک ضرب‌الاجل تعیین کرده‌اند که زمان آن دور نیست.

سالیوان طی سفر خود به اسرائیل در دیدار با مقام‌های ارشد این کشور درباره نگرانی‌ها در مورد ایران از جمله برنامه هسته‌ای این کشور، فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌اش در منطقه و حمایت از گروه‌های نیابتی گفت‌وگو کرد.

چهار مقام اسرائیلی که در جلسه‌های جیک سالیوان در اسرائیل حضور داشتند به باراک راوید، خبرنگاری که در وبسایت اکسیوس فعالیت دارد، گفتند مطمئن شده‌اند آمریکا آماده است در صورت لزوم موضع سخت‌تری در قبال ایران اتخاذ کند و دیدگاه‌های اسرائیل را در نظر بگیرد.

اسحاق هرتزوگ، رییس جمهوری اسرائیل، گفته بود که در دیدار با جیک سالیوان نگرانی خود را از پیشرفت ایران به سمت دستیابی به سلاح اتمی همزمان با مذاکرات هسته‌ای» وین اعلام کرده است.

خبر ورزشی
اخبار
بررسی بازارها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید