هشتمین دور مذاکرات وین از دوشنبه ششم دی‌ماه آغاز می‌شود

۱۴۰۰/۱۰/۲

اتحادیه اروپا و همچنین نماینده روسیه تایید کردند که هشتمین دور مذاکرات احیای برجام از روز دوشنبه ۲۷ دسامبر (ششم دی‌ماه) در وین از سرگرفته می‌شود.

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات هسته‌ای با ایران و نماینده اتحادیه اروپا در این مذاکرات، روز پنجشنبه در توییتی نوشت که کمیسیون مشترک برجام در روز دوشنبه «برای تعیین مسیر پیش رو» تشکیل خواهد شد.

او با تاکید بر اهمیت «تسریع در موضوعات اصلی و به پیش رفتن»، نوشت همکاری نزدیک با آمریکا ادامه دارد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، با اشاره به اینکه این مذاکرات از روز دوشنبه از سرگرفته می‌شود در توییتی نوشت: به طور معمول چندان رایج نیست که به کارهای جدی در فاصله کریسمس تا سال نو میلادی پرداخته شود و مشخص شدن این تاریخ «نشانه‌ای است از آنکه همه مذاکره‌کنندگان خواستار عدم تلف شدن زمان هستند و هدفشان سریع‌ترین حالت احیای برجام است.»

سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا نیز با اعلام روز دوشنبه به عنوان زمان برگزاری کمیسیون مشترک برجام، در بیانیه‌ای نوشت: «شرکت‌کنندگان به بحث درباره چشم‌انداز بازگشت احتمالی ایالات متحده به برجام و همچنین چگونگی کسب اطمینان از اجرای کامل و موثر توافق از سوی همه طرف‌ها ادامه خواهند داد.»

در این بیانیه اشاره‌ای به آمریکا یا حضور نمایندگان آمریکا در وین نشده است؛ با این حال انریکه مورا در توییت خود با تاکید بر اهمیت «تسریع در موضوعات اصلی» به «همکاری نزدیک با آمریکا» نیز اشاره کرده است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران نیز در نشست خبری مشترک با همتای عراقی‌اش تایید کرد که مذاکرات وین «هفته آینده» از سرگرفته می‌شود. او همچنین سه کشور اروپایی به ویژه فرانسه را متهم کرد که در مذاکرات قبلی نقش «غیرسازنده» داشتند.

هفتمین دور مذاکرات وین که اولین دور این مذاکرات در دولت ابراهیم رئیسی محسوب می‌شود از هشتم آذر شروع شده بود و ادامه آن روز ۲۶ آذر به درخواست ایران متوقف شد.

روز چهارشنبه جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، به روزنامه اسرائیلی هاآرتص گفت آمریکا و دیگر قدرت‌های جهانی پشت درهای بسته در مذاکرات وین یک ضرب‌الاجل تعیین کرده‌اند که زمان آن دور نیست.

سالیوان طی سفر خود به اسرائیل در دیدار با مقام‌های ارشد این کشور درباره نگرانی‌ها در مورد ایران از جمله برنامه هسته‌ای این کشور، فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌اش در منطقه و حمایت از گروه‌های نیابتی گفت‌وگو کرد.

در دو روز گذشته مقام‌های جمهوری اسلامی طرف غربی را به خبرسازی درباره مذاکرات وین و زمان‌بندی آن متهم کرده بودند.

محسن بهاروند، سفیر جمهوری اسلامی در بریتانیا، نیز در اینستاگرام خود نوشت کشورهای غربی در مذاکرات وین «سیاست تهاجمی رسانه‌ای غیردوستانه» و «سرشار از پیشداوری، تهدید، بزرگنمایی و مقصرسازی ایران» را در پیش گرفته‌اند که ممکن است «سیاستمداران و دیپلمات‌های کهنه کار ما را هم گمراه کنند تا آنها نیز بر جبهه خودی فشار وارد نمایند.»

خلاصه خبرها
امروز
مستند کوتاه - دست خدا در اقتصاد ترکیه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید