افشاگری ایرنا که بلافاصله حذف شد: حسن ایرلو به سردار شهلایی معروف بود

۱۴۰۰/۱۰/۱

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، در خبری درباره حسن ایرلو، سفیر ایران نزد حوثی‌ها که اخیرا درگذشت، نوشت که او به «سردار شهلایی» معروف بود. عبدالرضا شهلایی از فرماندهان ارشد سپاه قدس است که در فهرست تحریم‌های آمریکا و تحت تعقیب این کشور قرار دارد.

ایرنا روز سه‌شنبه ۳۰ آذر در خبری اضافه کرد ایرلو «از فرماندهان مقاومت» بوده و نقش او «در خروج اول آمریکا از عراق» و همچنین خروج اعضای سازمان مجاهدین خلق از این کشور «فراموش‌ناشدنی» است.

مدتی پس از انتشار این خبر، این پاراگراف از خبر ایرنا حذف شد، اما این بخش در وب‌سایت‌های دیگری که خبر ایرنا را نقل کرده‌اند همچنان موجود است.

پیشتر دولت آمریکا شهلایی را به دلیل دست داشتن در کشته شدن پنج سرباز آمریکایی در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

همچنین در سال ۱۳۹۸، برایان هوک، رییس وقت گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، از تعیین جایزه‌ای تا سقف ۱۵ میلیون دلار از سوی وزارت خارجه آمریکا برای اطلاعات در مورد فردی به نام عبدالرضا شهلایی، فعالیت‌های اقتصادی، شبکه‌های ارتباطی و مرتبطان او خبر داد.

هوک با تاکید بر ضرورت خروج ایران از درگیری‌های یمن، اضافه کرد شهلایی از فرماندهان رده‌بالای نیروی قدس سپاه پاسداران است و در یمن است.

همچنین نام او در پرونده توطئه ترور عادل الجبیر، سفیر پیشین عربستان سعودی در واشینگتن آمده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران رسما اعلام نکرده‌اند که ایرلو همان شهلایی است.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی مدعی شده که ایرلو بر اثر ابتلا به کرونا «شهید» شده است.

اما مقام‌های منطقه در روزهای گذشته به وال‌استریت ژورنال گفتند که ایرلو همچنان در حال برگزاری جلسات در یمن بوده و هیچ نشانه‌ای از ابتلا به کرونا در او وجود نداشته است.

پربیننده‌ترین‌ها

انسان، زمین، فردا
تیتر اول
مستند کوتاه: آلبر کامو، نماد شورش

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید