کانون نویسندگان:مسئولیت هر گزندی به جان و سلامت بکتاش آبتین متوجه حکومت و قوه‌ قضاییه‌ است

۱۴۰۰/۹/۲۹

کانون نویسندگان ایران خبر داد با وجود تلاش کادر درمان، بهبودی در وضعیت بکتاش آبتین، عضو زندانی این کانون، حاصل نشده است. کانون نویسندگان افزود که مسئولیت تاخیر در اعزام بکتاش آبتین از زندان به بیمارستان و هر گزندی به جان و سلامت او را متوجه حکومت و به ویژه قوه‌ قضاییه‌ می‌داند.

این کانون خاطرنشان کرد که آنچه امروز بر بکتاش آبتین می‌رود حاصل عملکرد مسئولان زندان و البته حکومتی است که با پرونده‌سازی و صدور حکم‌های درازمدت و بی‌پایه مخالفان و معترضان را در خطر مرگ قرار می‌دهد.

در بیانیه روز یکشنبه ۲۸ آذر ماه کانون نویسندگان آمده است که بکتاش آبتین از زمان شروع علائم کرونا چندین بار به بهداری زندان اوین مراجعه کرده بود و هر بار بی‌ هیچ تست یا معاینه‌ دقیقی با مشتی قرص به سلول بازگردانده شده بود.

کانون اضافه کرد که با بالا رفتن تب و فشار خون آبتین، مسئولان زندان او را به ناچار در پانزدهم آذر ماه، شبانه و بدون اطلاع خانواده و هم‌بندانش، به بیمارستان طالقانی تهران منتقل کردند.

در بیانیه کانون تاکید شده است که نیروهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی بکتاش آبتین را در روزهای نخست انتقال به بیمارستان با وجود وخامت حالش با پابند به تخت بیمارستان بسته بودند.

بکتاش آبتین و رضا خندان (مهابادی) از اعضای هیات دبیران کانون نویسندگان ایران و کیوان باژن عضو پیشین هیات دبیران این کانون، از روز شنبه پنجم مهرماه ۱۳۹۹ در اوج شیوع کرونا از سوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی برای تحمل احکام صادره از سوی دادگاه انقلاب تهران احضار و به زندان اوین منتقل شدند.

دادگاه انقلاب تهران در حکمی بکتاش آبتین و رضا خندان (مهابادی) را هرکدام به شش سال و کیوان باژن را به سه سال و شش ماه زندان محکوم کرده است.

در حکم این دادگاه اتهام این سه نویسنده «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» و مصادیق این اتهام‌ها نیز «انتشار نشریه‌ داخلی کانون، مشارکت در تدوین کتاب تاریخچه‌ کانون و صدور بیانیه‌ها و حضور در مراسم سالگرد محمدجعفر پوینده، محمد مختاری و احمد شاملو» عنوان شده است.

این سه شاعر و نویسنده و وکلای آنها و همچنین کانون نویسندگان پیشتر این اتهامات را رد کرده و آن را «بی‌اساس» عنوان کرده‌اند.

یکی از ما
حرف آخر با پوریا زراعتی
کمبود تراشه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید