دو راکت کاتیوشا به منطقه سبز بغداد شلیک شد

۱۴۰۰/۹/۲۸

ارتش عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو راکت کاتیوشا به منطقه سبز بغداد شلیک شدند که پدافند هوایی سی‌آرای‌ام یکی از آنها را سرنگون کرد و دیگری در یک میدان افتاد و به دو خودرو آسیب زد.

ارتش عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که تحقیقات درباره مبدا شلیک این راکت‌ها آغاز شده، اما به تعداد تلفات احتمالی اشاره نکرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام امنیتی آگاه گزارش داد که راکتی که با پدافند هوایی سرنگون شده بود در نزدیکی سفارت آمریکا سقوط کرد و راکت دیگر در فاصله ۵۰۰ متری این سفارتخانه افتاد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

در پی شلیک این راکت‌ها، آژیر خطر سفارت آمریکا به صدا درآمده و پدافند هوایی آن فعال شده بود.

در ماه‌های اخیر، نیروها و منافع آمریکا در عراق مورد حمله ده‌ها راکت و پهپاد بمب‌گذاری شده قرار گرفته‌اند. عمدتا گروه خاصی مسئولیت این حمله‌ها را به عهده نمی‌گیرد، اما مقام‌های آمریکایی شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را مسئول این حمله‌ها می‌دانند.

شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق خواستار خروج کامل نیروهای آمریکایی از این کشور هستند.

حمله روز شنبه در حالی صورت گرفت که آمریکا در هفته جاری پایان ماموریت رزمی خود در عراق را اعلام کرد. در همین حال، حدود دو هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی و هزار نیروی ائتلاف نظامی بین‌المللی ضد داعش، برای اهداف آموزشی و مشاوره‌ای در عراق خواهند ماند.

در اوایل ماه نوامبر، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، از یک حمله پهپادی به منزلش جان سالم به در برد. در این حمله نیز، هیچ گروهی مسئولیت حمله را به عهده نگرفت.

در ماه سپتامبر نیز یک پهپاد بمب‌گذاری شده به فرودگاه بین‌المللی اربیل در اقلیم کردستان عراق، که نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در آن مستقر هستند حمله کرد. این چهارمین حمله‌ای بود که در بازه‌ای هفت ماهه علیه این فرودگاه انجام می‌شد.

حمله اول به فرودگاه اربیل شامگاه دوشنبه ۲۷ بهمن ماه ۹۹ انجام شد که در جریان آن یک پیمانکار غیرنظامی آمریکا بلافاصله کشته شد و از میان پنج مجروح این حمله نیز یک نفر چند روز بعد جان‌باخت.

ساعاتی پس از این حمله، اداره امنیت اقلیم کردستان از بازداشت یک عضو «کتائب سید الشهداء»، از گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی، خبر داد که اعتراف کرده راکت‌های به کار رفته در این حمله ساخت ایران بودند.

خلاصه خبرها
چند چند
ایران ۱۴۰۰

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید