گمانه‌زنی‌ها درباره علت خروج سفیر ایران نزد حوثی‌ها؛ ایران: ایرلو به‌دلیل کرونا از یمن رفت

۱۴۰۰/۹/۲۷

پس از آنکه روزنامه وال استریت ژورنال روز جمعه در گزارشی خبر داد که شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، خواستار خروج سفیر ایران نزد این گروه شده‌اند، وزارت خارجه ایران اعلام کرد که علت خروج این مقام جمهوری اسلامی از یمن «ابتلا به کرونا» بوده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز شنبه گفت که حسن ایرلو، سفیر جمهوری اسلامی نزد حوثی‌های یمن، به دلیل ابتلا به کرونا در حال انتقال به ایران است و «خبرسازی‌ها» درست نیست.

روزنامه وال استریت ژورنال روز جمعه به نقل از مقام‌های منطقه‌ای و غربی گزارش داد که در روزهای اخیر رهبران حوثی‌های مورد حمایت ایران از مقام‌های عربستان سعودی اجازه خواستند که ایرلو برای درمان بهتر پس از ابتلا به کرونا، با پرواز مستقیم به تهران بازگردد.

اما عربستان سعودی با این درخواست مخالفت کرده و اعلام کرده این مقام جمهوری اسلامی فقط در صورتی که حوثی‌ها برخی از گروگان‌های بلندپایه سعودی را آزاد کنند، اجازه خروج با هواپیمای عمانی یا عراقی خواهد داشت.

به گفته این مقام‌ها، حوثی‌ها به مقام‌های عربستان سعودی اطمینان داده‌اند که دیپلمات ایرانی جدیدی را جایگزین حسن ایرلو نخواهند کرد.

با وجود اینکه مقام‌های جمهوری اسلامی و حوثی‌ها علت خروج ایرلو را «ابتلا به کرونا» اعلام کردند، مقام‌های منطقه در روزهای گذشته به وال استریت ژورنال گفتند که ایرلو همچنان در حال برگزاری جلسات در یمن بوده و هیچ نشانه‌ای از ابتلا به کرونا در او وجود نداشته است.

محمد عبدالسلام، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی، روز جمعه در صفحه توییتری خود نوشت که پس از تفاهم ایران و عربستان سعودی، ایرلو «به‌دلیل شرایط سلامتی‌اش» با هواپیمای عراقی منتقل شد. او همچنین گفت که اظهارات و گمانه‌زنی‌های منتشر شده در رسانه‌ها صحت ندارد.

یک مقام ارشد عربستان سعودی به خبرگزاری فرانسه گفت که حسن ایرلو، سفیر ایران نزد حوثی‌ها احتمالا اکنون در بغداد حضور دارد.

سفارت یمن در واشینگتن در توییتی نوشت شاید «دلایل پزشکی» بیان شده درباره علت خروج حسن ایرلو درست باشد، اما او اجازه بازگشت به یمن را نخواهد داشت و هیچکس نمی‌تواند جایگزین او شود.

این حساب نوشت: «صلح در یمن بر عدم گسترش نفوذ ایران بر حوثی‌ها استوار است.»

مقام‌های منطقه به وال استریت ژورنال گفتند که عربستان سعودی خروج حسن ایرلو را نشانه‌ای از تلاش شبه‌نظامیان حوثی برای فاصله گرفتن از نفوذ ایران بر این گروه خوانده است.

حسن ایرلو عضو سپاه پاسداران است و آمریکا اعلام کرده بود که او تحت پوشش سفیر نزد شبه‌نظامیان حوثی فرستاده شده است.

ایرلو در مهرماه ۱۳۹۹ با اعلام مقام‌های وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی به عنوان سفیر تهران در صنعا،‌ که تحت کنترل نظامیان حوثی قرار دارد، انتخاب شد.

معمر الریانی، وزیر اطلاع‌رسانی دولت قانونی یمن، پس از انتشار این خبر اعتراض کرد و گفت که حسن ایرلو یکی از نیروهای قاسم سلیمانی است.

اخبار
جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید