مشاور امنیت ملی آمریکا:مذاکرات وین خوب پیش نمی‌رود و هنوز برای بازگشت به برجام راهی نداریم

۱۴۰۰/۹/۲۷

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، اعلام کرد که مذاکرات هسته‌ای در وین به خوبی پیش نمی‌رود و خاطرنشان کرد ایالات متحده از طریق مذاکره‌کنندگان اروپایی به ایران درباره پیشرفت برنامه هسته‌ای این کشور هشدار داده است.

مشاور امنیت ملی آمریکا در یک سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا گفت: «مذاکرات هسته‌ای وین خوب پیش نمی‌رود، به این معنا که آمریکا هنوز راهی برای بازگشت به توافق ندارد.»

سالیوان خاطرنشان کرد که بازگشت متقابل به تعهدات برجام، سخت‌تر از آن چیزی بوده که آمریکا انتظار آن را داشت و گفت: «ما داریم هزینه‌های تصمیم فاجعه‌بار خروج از توافق در سال ۲۰۱۸ را می‌پردازیم.»

از سوی دیگر، یک مقام ارشد آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفت ایالات متحده معتقد است که زمان مورد نیاز ایران برای تولید سلاح هسته‌ای «کوتاه» و هشدار دهنده است.

او گفت که رییس دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا در سفر اخیرش به امارات متحده عربی به شرکت‌های خصوصی درباره نقض تحریم‌ها در معاملات تجاری با ایران هشدار داده است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز در جمع خبرنگاران گفت که در حال حاضر مذاکرات هسته‌ای ایران برای دولت جو بایدن یک نگرانی مهم است و این موضوع تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ نیز در مرکز تلاش‌های دیپلماتیک ایالات‌متحده قرار خواهد داشت.

از سوی دیگر، وب‌سایت اینترسپت گزارش داد که لئون پانه‌تا و دیوید پترائوس، روسای سابق سازمان سیا، به همراه چند مقام دیگر سابق آمریکا، یک کارزار عمومی برای تحت فشار قرار دادن دولت جو بایدن جهت «تهدید نظامی ایران» راه‌اندازی کردند. دو مقام ارشد سابق پنتاگون تاکید کردند: «ترساندن ایران حیاتی است»

در همین حال، انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات وین، اعلام کرد دور هفتم مذاکرات احیای برجام روز جمعه پایان می‌یابد. او با ابراز امیدواری به اینکه دور بعدی گفت‌وگوها در روزهای باقیمانده از سال جاری میلادی از سرگرفته شود گفت: «برای دستیابی به توافق چندین ماه وقت نداریم، فرصت‌مان چندین هفته است.»

دیپلمات‌های سه کشور اروپایی عضو برجام نیز در بیانیه‌ای گفتند که تصمیم ایران برای به وقفه انداختن در مذاکرات باعث «توقفی ناامیدکننده» می‌شود و تاکید کردند که این مذاکرات از هر زمان دیگری فوری‌تر شده است.

در مقابل، علی باقری‌کنی، رییس هیات مذاکره‌کننده ایران در وین، مواضع طرف‌های اروپایی را دلیل تاخیر در رسیدن به توافق هسته‌ای دانست.

باقری گفت که ایران در این مرحله خواستار توقف مذاکرات نبوده و از ابتدا توافق شده بود که پس از رسیدن به پیش‌نویس توافق «استراحت داشته باشیم.»

از سوی دیگر، عبدالله بن خالد بن سلطان، نماینده عربستان سعودی در سازمان‌های بین‌المللی، با بیان اینکه کشور او مذاکرات وین را از نزدیک دنبال می‌کند، گفت عربستان سعودی ضمن حمایت از تلاش‌های بین‌المللی برای اطمینان از جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی، می‌خواهد فرصت برای دستیابی به راه‌حلی جهت حفظ امنیت منطقه تلف نشود.

نماینده عربستان سعودی در سازمان‌های بین‌المللی از ایران خواست که «دست از تعلل بردارد» و متوجه شود که زمان به نفعش نیست.

۲۴ با فرداد فرحزاد
مستند کوتاه - هری ترومن
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید