مقام‌های اسرائیل: فعلا توان حمله‌ای که برنامه اتمی ایران را کاملا نابود کند، نداریم

۱۴۰۰/۹/۲۷

با وجود تهدید اسرائیل مبنی بر آمادگی برای حمله احتمالی به تاسیسات اتمی ایران، چندین مقام نظامی ارشد فعلی و سابق این کشور و کارشناس به نیویورک‌تایمز گفتند اسرائیل توان حمله‌ای که برنامه اتمی ایران را نابود کند یا حتی به شکل جدی به تعویق بیندازد، دستکم در آینده نزدیک ندارد.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی که روز شنبه ۲۷ آذر منتشر کرد به نقل از یک مقام ارشد فعلی اسرائیل نوشت آماده کردن حمله‌ای که به شکل جدی به برنامه اتمی ایران ضربه بزند دستکم دو سال طول می‌کشد.

مقام‌های اسرائیل معتقدند انجام حمله‌ای محدودتر که به بخش‌هایی از برنامه اتمی ایران ضربه بزند اما کل آن را پایان ندهد در زمانی نزدیک‌تر محتمل‌تر است.

با این حال طبق این گزارش، حمله‌ای که مقام‌های اسرائیل ایران را به انجام آن تهدید می‌کنند و به دنبال نابودی چندین سایت اتمی ایران است فراتر از توانایی و منابع نظامی فعلی اسرائیل است.

رلیک شافیر، ژنرال بازنشسته نیروی هوایی اسرائیل و خلبان دخیل در حمله دهه ۸۰ میلادی اسرائیل به راکتور هسته‌ای عراق گفت: «راه‌اندازی کارزاری که همه سایت‌ها [در ایران] را نابود کند بسیار سخت و حتی غیرممکن است. در جهانی که ما در آن زندگی می‌کنیم تنها نیروی هوایی که می‌تواند کارزار راه بیندازد، نیروی هوایی آمریکاست.»

برخی سایت‌های اتمی ایران در اعماق زمین بنا شده‌اند و شافیر به نیویورک تایمز گفت اسرائیل هواپیماهای جنگی که به حد کافی بزرگ باشند تا بتوانند جدیدترین بمب‌های سنگرشکن برای نابودی این سایت‌ها حمل کنند، ندارد. بنابراین، این سایت‌ها باید چندین بار و با موشک‌های ضعیف‌تر مورد حمله قرار بگیرند که چند روز یا هفته طول می‌کشد.

یک مقام امنیتی اسرائیل هم به نیویورک‌تایمز گفت این کشور در حال حاضر توان نظامی وارد آوردن ضربه بزرگ به تاسیسات زیرزمینی نطنز و فردو را ندارد.

این روزنامه در ادامه به حملات متقابل ایران در صورت حمله هوایی اسرائیل و حملات احتمالی و تلافی‌جویانه حماس و حزب‌الله در صورت درگیری با ایران اشاره کرده است.

با این حال عده دیگری از متخصصان نظامی به نیویورک‌تایمز گفتند اسرائیل حتی بدون هواپیما و تجهیزات جدیدتر هم می‌توانند مهم‌ترین عناصر دستگاه اتمی ایران را از کار بیندازد.

آموس یادلین، یک ژنرال پیشین نیروی هوایی اسرائیل گفت: «ما توان سوخت‌رسانی، بمب‌های سنگرشکن، یکی از بهترین نیروهای هوایی در جهان و اطلاعات بسیار خوبی درباره ایران داریم. می‌توانیم این کار (از کار انداختن برنامه اتمی ایران) را انجام دهیم.»

او اما تاکید کرد از حمله نظامی به عنوان آخرین راه حمایت می‌کند.

به گزارش نیویورک تایمز، یک مقام دفاعی اسرائیل گفت اگر ایران به سمت غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم برود، اسرائیل ناچار به تشدید اقدامات خود خواهد شد. به گفته آمریکا، ایران اکنون در حال غنی‌سازی ۶۰ درصد است.

ایران و قدرت‌های جهانی در ماه‌های اخیر هفت دور مذاکره برگزار کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای، در‌ حالی که آمریکا و کشورهای اروپایی عضو برجام هشدار می‌دهند که فرصت‌ برای حل‌وفصل دیپلماتیک مساله هسته‌ای ایران در حال به پایان رسیدن است، مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی گزینه‌های نظامی برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را بررسی کرده‌اند.

شبکه سی‌ان‌ان پیشتر به نقل از مقام‌های دولت آمریکا گزارش داد که فرماندهان پنتاگون در نشستی که در ماه اکتبر به دستور جو بایدن برگزار شد، «مجموعه کاملی از گزینه‌‌های نظامی» را برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، به جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ارائه کردند.

وزیر دفاع اسرائیل نیز اعلام کرده که به ارتش این کشور دستور داده تا برای حمله احتمالی به ایران آماده شود.

خلاصه خبرها
امروز
ایران ۱۴۰۰

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید