کایلی مور گیلبرت به ایران‌اینترنشنال: آماده‌ام نام افراد دخیل در زندانی شدنم را ارائه کنم

۱۴۰۰/۹/۲۴

کایلی مور گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی که بیش از دو سال به اتهام «جاسوسی» در ایران زندانی بود، در گفت‌وگوی اختصاصی با ایران‌اینترنشنال گفت در صورت تصویب قانون تحریم ناقضان حقوق بشر در استرالیا، نام افراد دخیل در گروگانگیری و زندانی شدن غیرقانونی خود را ارائه خواهد کرد.

پارلمان استرالیا اصلاحاتی را در ماه دسامبر مورد بررسی قرار داد که در صورت تصویب نهایی، به دولت فدرال استرالیا این اجازه داده خواهد شد تا تحریم‌هایی را علیه ناقضان جدی حقوق بشر اعمال کند.

کایلی مور گیلبرت این آمادگی خود را در پاسخ به خبرنگار ایران‌اینترنشنال اعلام کرد که از او پرسید کشورهای غربی و استرالیا چگونه می‌توانند از این قانون موسوم به قانون ماگنیتسکی برای مقابله با رفتار جمهوری اسلامی و اقدامات رژیم ایران استفاده کنند.

این پژوهشگر دوتابعیتی اضافه کرد: «حتما من اسم واقعی‌ تعدادی از این افراد را نمی‌دانم ولی چند نفرند که اسمشان را می‌دانم.»

به گفته او، این افراد در قوه قضاییه، سازمان زندان‌ها، سپاه پاسداران و حتی در میان سیاستمداران جمهوری اسلامی هستند.

این زندانی سیاسی پیشین تاکید کرد این اسامی را به دولت استرالیا خواهد داد و می‌خواهد که این افراد تحت قانون ماگنیتسکی مورد تحریم قرار گیرند.

او که آذرماه سال گذشته با سه زندانی ایرانی محکوم در پرونده طرح ترور دیپلمات اسرائیلی در سال ۲۰۱۲ مبادله شد، همچنین گفت پیشتر فهرستی از این افراد را به پارلمان بریتانیا ارائه داده است.

پارلمان بریتانیا هفته گذشته ضمن ارائه فهرستی از ناقضان حقوق بشر در کشورهای مختلف جهان، خواستار تحریم غلامرضا ضیایی، رییس سابق زندان اوین، علی قناعت‌کار، معاون دادستان تهران و بازپرس سابق دادسرای اوین، و علی رضوانی، بازجو-خبرنگار شد.

کایلی مور گیلبرت درباره زندانی شدن خود در ایران اضافه کرد: «نظر من این رفتار یک رژیم دیکتاتوری است که [می‌خواهد] با هر هزینه‌ای که هست در قدرت بماند.»

او درباره رابطه‌ای با مردم ایران و زبان‌ فارسی افزود: «مردم ایران و زبان فارسی را خیلی دوست دارم. قبل از این که به زندان اوین بروم هیچ زبان فارسی بلد نبودم و این زبان را خودم یاد گرفتم و به هیچ کلاسی نرفتم.»

این پژوهشگر دوتابعیتی با این حال گفت قصد دارد تحت آموزش یک معلم زبان فارسی، تسلط خود به این زبان را بهتر کند.

کایلی مور گیلبرت، استاد مطالعات اسلامی در دانشگاه ملبورن استرالیا، در پاییز سال ۱۳۹۷ در ایران بازداشت شد و دستگاه قضایی ایران به اتهام جاسوسی حکم حبس ۱۰ ساله برای او صادر کرد.

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید