آمریکا: دیپلماسی با ایران بهترین گزینه است اما درباره گزینه‌های دیگر هم تعامل می‌کنیم

۱۴۰۰/۹/۲۳

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفت واشینگتن اکنون درباره ایران و بازگشت به برجام دیپلماسی را ادامه می‌دهد زیرا در حال حاضر «بهترین گزینه» است، اما «به طور فعال با متحدان و شرکای خود در مورد گزینه‌های جایگزین» هم تعامل دارد.

بلینکن روز سه‌شنبه ۲۳ آذر در یک کنفرانس خبری در جاکارتا پایتخت اندونزی، درباره مذاکرات احیای برجام در وین به بیانیه اخیر کشورهای اروپایی اشاره کرد که گفته بود: «زمان در حال اتمام است، ایران هنوز درگیر مذاکرات واقعی نیست.»

او با اشاره به این ارزیابی از سوی اروپایی‌ها درباه این بخش بیانیه هم تاکید کرد که بدون پیشرفت‌های فوری «توافق اتمی ایران به پوسته‌ای خالی تبدیل خواهد شد».

روز دوشنبه، دیپلمات‌های ارشد کشورهای اروپایی عضو برجام در متنی که در اختیار رسانه‌ها قرار دادند، اعلام کردند در مذاکرات وین زمان بدون حصول پیشرفتی سریع، رو به پایان است و با توجه به سرعت برنامه‌ هسته‌ای ایران، برجام به‌زودی به پوسته‌ای توخالی بدل خواهد شد.

دیپلمات‌های ارشد کشورهای اروپایی عضو برجام از دست رفتن زمان در مذاکرات وین را «امری آزاردهنده» خواندند و افزودند: «طرح جامعی که در عین پرداختن به نگرانی‌های منع گسترش سلاح هسته‌ای، تحریم‌های مرتبط با برجام را رفع کند، از تابستان کاملا مشخص بوده است.»

در مقابل، علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی در مذاکرات وین روز سه‌شنبه طرف‌های غربی مذاکرات را متهم کردند که «به عادت مقصرنمایی خود پافشاری می‌کنند».

باقری کنی در توییتی نوشت: «ما سریعا پیشنهادهایمان را ارائه کردیم و به نحوی سازنده و منعطف تلاش کردیم تا اختلافات کم شود... اگر اراده‌ای برای جبران خطای مقصر باشد، راه برای توافق خوب سریع هموار می‌شود.»

دور جدید مذاکرات هسته‌ای از هشتم آذر آغاز شد و روز دوازدهم آذر ماه متوقف شد و پس از چند روز وقفه از پنج‌شنبه ١٨ آذر در وین از سر گرفته شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌ها نوشت در شش دور مذاکرات بین آوریل تا ژوئن پیشرفت‌های واقعی داشت، اما به گفته یک مقام ارشد آمریکایی، در دور هفتم این مذاکرات، ایران هرگونه تفاهمی را که در شش دور قبلی انجام داده بود کنار گذاشت و خواستار مطالبات بیشتر شد.

روز یکشنبه، لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا در پایان نشست وزرای خارجه گروه هفت در شهر لیورپول بریتانیا به جمهوری اسلامی هشدار داد که مذاکرات کنونی «آخرین فرصت» برای احیای برجام است.

خلاصه خبرها
چند چند
ایران ۱۴۰۰

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید